o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2020/8

Inflace

Může inflace nepříjemně překvapit?

Co by Karel Čapek asi řekl centrálním bankéřům v roce 2020?

Karla Čapka se bohužel dnes již nezeptáme, co soudí o intervencích a tištění peněz centrálními bankami. Za autora však může mluvit jeho nadčasové dílo. Dovolím si proto krátkou pasáž z knihy Obyčejný život (kapitola VI.):

 „Tatínka jsem měl rád, protože byl silný a jednoduchý. Sáhnout si na něho, to byl takový pocit jako se opírat o zeď nebo o mocný sloup … Žil široce a důkladně ve své truhlařině; a byl velmi šetrný, neboť měřil peníze prací, kterou na ně vynaložil. Pamatuji se, jak někdy v neděli vytáhl ze zásuvky spořitelní knížky a díval se do nich; bylo to, jako by se uspokojeně díval na řádně srovnané hromady dobrých, poctivých fošen; v tom je, hochu, hromada práce a potu. Utrácet peníze, to je jako mařit hotovou práci; je to hřích. A k čemu jsou, tati, ty našetřené peníze? Na stará kolena, řekl by asi tatínek; ale to není to, to se jen tak říká; peníze jsou na to, aby na nich bylo vidět tu práci, tu životní ctnost píle a odříkání. Tady si to můžeš přečíst, je to výsledek celého života; tady je napsáno, že jsem žil přičinlivě a šetrně, jak se sluší.“

Americká centrální banka, duben 2020

Nu a nyní se podívejme, co se podařilo americké centrální bance FED v prvních měsících roku 2020. Na obrázku níže vidíte, že americká centrální banka vytiskla za posledního půl roku tolik nových dolarů, jako za celé 4 roky dohromady po krizi v roce 2008. A rozhodně s tištěním peněz nekončí. Podle odhadu Financial Times by jen do konce roku 2020 mohl FED vytisknout ještě nejméně jednou tolik.

Objem peněz centrální banky USA (FED), duben 2020

Objem peněz centrální banky USA (FED), duben 2020

Lze tiknout peníze bez následků do nekonečna?

Najde se mnoho stoupenců MMT, což je teorie, která v podstatě říká, že na velikosti dluhů nezáleží. Jednoduše „prý“ stačí vytisknout nové peníze a inflace se nedostaví. Podle mě je však celý problém s touto zvláštní teorií inflace v její krátkozrakosti. Ano, pokud se budeme dívat na posledních pár desetiletí a na vybrané země (Japonsko), můžeme pozorovat zvláště nízkou inflaci.

Ponechme nyní stranou, že se jedná z velké části jen o jistý optický klam, protože se inflace prostě přesunula ze spotřebního koše jinam (bydlení atp., článek o spotřebním koši a inflaci). To hlavní je, že tištění peněz historicky v podstatě vždy skončilo inflací. Jen se tato nemusela vždy dostavit lineárně a pozvolna, jak by si teoretikové přáli.

Tak dlouho se chodí pro vodu …

Lepší než mnoho slov je jednoduchý příklad z praxe, metafora. Podívejte se na následující dvě videa, která ukazují, že přetlak vody, resp. kinetická energie, mohou svoji sílu ukázat explozivně, nikoli pozvolna lineárně.  Moje obava je proto zcela stejná. Ve chvíli, kdy se centrálním bankéřům vymkne z ruky tištění peněz, může nastat explozivní inflace. Jak to?

Nejde totiž o samotné tištění peněz – to představuje jen hromadící se potenciál energie, která může dlouhou dobu působit velmi stabilně (tlakový ventil, nádoba níže), ale pak se „utrhnout ze řetězu“ během mrknutí oka – podstatný je spouštěč, který se odehraje v lidské mysli. Jednoduše stačí, aby lidé ztratili víru v neomezené peníze a začali je směňovat za jakékoli zboží a služby, které jsou z principu ve světě omezené.

Tak, jak to pěkně popsal Karel Čapek: Ve chvíli, kdy za penězi přestane být vidět práci, máme prostě velký inflační malér.

Pracovní nehoda separátor

Pracovní nehoda tlakový test

Seriál článků #inflace #deflace

Facebook Twitter Instagram