o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2021/04
Naplňuje Bitcoin ideály, které kdysi slíbil? Odpovědi na palčivé otázky kolem Bitcoinu.
Zpronevěřil se Bitcoin svému původnímu záměru?
Původní důležité záměry, které stály u zrodu Bitcoinu, byly především tyto dva:
- Že se Bitcoin stane alternativním platidlem a bude s ním tedy možné platit běžně v obchodech.
- Že Bitcoin “zdomácní” mezi obyvatelstvem na planetě Zemi, které jej začne vnímat jako skutečně demokratický nástroj vytváření hodnoty (“ ...na rozdíl od podvodníků z Wall Street, kteří nás přivedli ke krizi roku 2008.”)
Realita je však taková, že Bitcoin nenaplňuje ani jeden z těchto ideálů. Pojďme začít prvním bodem. Bitcoin je v prvé řadě směnná komodita, nikoli platidlo. Nakupují jej ti, kdo věří, že bude mít v budoucnu vyšší cenu a že jej tedy lépe prodají, nikoli ti, kdo by s ním zítra chtěli zaplatit za zboží nebo služby. Rozhodující není tedy užitná hodnota, ale cena. A to není totéž, byť jsou tyto pojmy často zaměňovány.
Problém placení - poplatky
Pokud se zeptáte obchodníků, zda se u nich v posledních letech platby Bitcoinem zvýšily nebo snížily, zjistíte pravděpodobně, že snížily. Inu proto, že transakční poplatky jsou pro běžné platby (káva a párek v rohlíku) v podstatě neúnosné. Hledají se proto cesty zprostředkovatelů plateb odvozených od Bitcoinu, jenže ty už však z principu popírají původní záměr, tedy, že Bitcoin sám bude platidlem. Navíc, prostředníci (firmy) pro platby jsou centralizovaným a tedy zranitelným prvkem v původně ideálním decentralizovaném systému.
Kdo ovlivňuje cenu, která zatím dlouhodobě stoupá?
Zásadní otázka: Kdo žene cenu Bitcoinu vzhůru?
Když se podíváte na historickou korelaci ceny Bitcoinu a vyhledávání tohoto pojmu ve vyhledávači Google, zjistíte jednu zajímavost: V posledních letech korelace mezi vyšším počtem vyhledávání a vyšší cenou přestává platit. Proč asi?
Jednoduché vysvětlení: Dříve se cena zvyšovala, když se o Bitcoin začínali zajímat malí drobní investoři, noví nadšenci, lidé jako jste vy a já. V poslední době ale místo drobných investorů cenu vzhůru ženou velcí hráči z Wall Streetu (investiční banky, hedgové fondy).
Pozoruhodné to je především proto, že původním ideálem komunity kolem Bitcoinu bylo chápat tuto měnu jako odpověď na finanční krizi z roku 2008 způsobenou právě machinacemi hráčů na Wall Street. Bitcoin tak proti původnímu záměru a ideálu zapustil kořeny a získal živnou půdu (rozuměj finance ke svému růstu) ve světě, kterým sám pohrdal.
Realita 2021 v titulcích:
- Největší kryptosměnárna jde na burzu, trhá rekordy. (aktuální cena)
- Banka Morgan Stanley umožní svým movitým klientům střídmě investovat do bitcoinu
- Tesla se zbavila části nedávno nakoupených bitcoinů. I díky tomu je teď v zisku.
- Tesla končí s bitcoiny kvůli ekologii. Kryptoměna reagovala rychlým poklesem
- atd.
Můj dojem je ten, že Bitcoin se nachází ve fázi, kdy se stal hračkou těch největších gigantů finančního průmyslu, kteří mají aktuálně v zádech silný pozitivní vítr centrálních Bank. Ty nabízejí peníze s nulovou či zápornou úrokovou sazbou. Jinak řečeno:
“Po světě se potlouká nesmírné množství finančního kapitálu, který hledá své smysluplné uplatnění, ale protože jej nenachází, dokáže jako vzduch nafukovat bubliny nejrůznějšího typu, Bitcoin nevyjímaje.”
V jistém smyslu je to ale ještě jedno z lepších řešení, protože Bitcoin plní pro finanční systém roli jako svého druhu “expanzní nádoby”.
Co to znamená?
Bitcoin pomáhá vyrovnávat inflační tlaky, podobně jako "expanzní nádoby slouží k vyrovnávání změn objemu kapalin z důvodu změny jejich teplot v systému". Pokud by peníze, které nyní proudí do Bitcoinu, zamířily jinam, dost možná by našly uplatnění v již tak předražených nemovitostech, cenách kukuřice, obilí, paliva atd.
Ekologická stopa a energetická náročnost
Fascinující je pro mě i fakt, že lidé, kteří podporují ekologii a chtějí bojovat proti globálnímu oteplování nemají nejmenší zábrany vlastnit neekologický Bitcoin. Z hlediska energetické náročnosti jsou platební systémy Visa nebo Mastercard proti Bitocinu asi jako nízkotučný jogurt proti smetaně na šlehání (tisícinásobné rozdíly v energetické náročnosti).
Otázka tedy zní podobně jako úvaha Karla Čapka na konci knihy Krakatit (YouTube):
“Načpak takový BITCOIN? Ještě tím někomu ublížíš. Ale hledej a zkoumej; třeba najdeš… aby to pohánělo to nějakou věc, aby se lidem líp pracovalo. Rozumíš? - ‘Vy myslíte,‘ mručel Prokop, ‘nějaký laciný pohon, ne?‘ … ‘Aby to dalo hodně užitku. A aby to taky svítilo, a hřálo, víš?‘ ‘Počkejte,‘ přemýšlel Prokop, ‘já nevím – To by se muselo zkusit… z jiného konce ...‘”
Mými slovy:
“Kolik by všechna ta elektrická energie spálená v Bitcoinech na zeměkouli mohla pohánět zemědělských strojů, továren na výrobu oblečení, počítačů hledajících nové úsporné procedury, léky, stavební výpočty ... v Indii, Africe, nebo kdekoli jinde, kde je této energie extrémně zapotřebí.”
Demokratické médium směny a “Early adopters”
I když rozhodně nejsem fanouškem činnosti centrálních bank, jedna věc je jistá. Úžasná výhoda jakékoli fiat měny (CZK, USD, EUR …) je ta, že ji můžete případně “natisknout a naředit jmění bohatých” – tedy distribuovat nové peníze v potřebném množství mezi “chudý lid”. Bitcoin tak paradoxně není demokratické medium, protože díky jeho anonymitě nelze identifikovat “zbohatlíky” a požadovat po nich, aby se o své jmění rozdělili s chudými.
Ve výhodě tak vždy budou ti, kdo si Bitcoin pořídili jako první za nízkou cenu (“Early adopters”) – podobně jako i nyní mohou krčit rameny ti, kdo vlastní zděděné hektary pozemků, které si “přece mohl koupit ve správný čas každý”, nebo ne?
Centralizace a rizika pojištění
Jak jsem popsal výše, nově se stávají ve velkém kustody (správci) Bitcoinů investiční banky a velké hedgové fondy. Držení Bitcoinu se tak díky správcovství třetích stran stává mnohem centralizovanější než dříve. Jenže, s centralizací se pojí problém:
“I sebelepší technické zabezpečení je vždy podřazeno lidskému faktoru. Tedy, pokud se několik správců (např. pověřený IT tým investiční banky) rozhodne , že svěřené Bitcoiny zpronevěří, pak je jen otázkou přiměřeného úsilí, aby se tak stalo. A protože není cesty, jak Bitcoiny identifikovat, není ani možné zcizené Bitcoiny vypátrat a vrátit původním majitelům.”
Není tak ani možné v přiměřené míře důležité instituce proti krádeži Bitcoinu pojistit, což z principu vyvolává systémové riziko podobné krachu (znárodnění) pojišťovny AIG, která se zaručila za hypoteční úvěry amerických dlužníků před rokem 2008.
O tom, že banky plné nesplatných úvěrů byly na pokraji krachu ví snad každý, ale ruku na srdce: víte také, že většina z těchto bank BYLA ZODPOVĚDNĚ pojištěna?
Jenže u “špatné” pojišťovny AIG, která dostatečně nerozuměla rizikům.
"Sorry jako" ... aneb každý řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.
Regulace a zákazy
Kdo si myslí, že se Bitcoin vyhne regulaci, nebo dokonce zákazu, nezná dobře historii. Jak praví přísloví: “Kdo se nepoučí z historie, je nucen ji opakovat”. Již nyní se mluví o možných restrikcích v Indii nebo Číně. Jde o to, že stát si v historii nikdy nenechal vzít výhradní pravomoc tisknout peníze.Vřele doporučuji přečíst poměrně obsáhlou knihu Money Changes Everything: How Finance Made Civilization Possible, která tento fakt potvrzuje.
Jenže najdou se tací, kteří tvrdí, že
- “Ve Venzuele ale Bitcoin funguje! Státu se nepodařilo jej zakázat!”
Odpověď je jednoduchá: “Ano, ovšem. Ale ve Venezuele přestal fungovat stát a Bitcoin se proto stal jednou z posledních alternativ, jak udržet alespoň základní vzájemnou sousedskou výpomoc s nějakou formou platidla, které bylo v tu chvíli k dispozici a navíc jej akceptovalo i zahraničí”.
Pokud tedy myslíte, že nás čeká osud Venezuely, pak je rozumné nějaký Bitcoin vlastnit. Já si to však věru nemyslím. Věřím, že ČR čeká lepší osud.
- “I kdyby došlo k zákazu Bitcoinu, úřednici tento zákaz budou ignorovat, protože už také Bitocin budou mít! A bylo by to tak proti jejich zájmům přece ...”
Odpověď je jednoduchá: “Přesný opak je pravdou. Až tento čas přijde, všichni s nejlepšími informacemi (insiders) se Bitcoinů zbaví jako první, jednoduše proto, že budou vědět, že lepší čas na prodej už patrně nepřijde a rizika začnou výrazně převažovat benefity.”
Nebo, myslíte si skutečně, že po zákazu Bitcoinu jej od vás ještě přijme jako platbu za pečivo malý OSVČ, soukromý pekař, když bude vědět, že mu hrozí odnětí svobody na 3 roky nepodmíněně?
Máte ideály o státu? Přečtěte si Souostroví Gulag od Solženicyna!
Pokud tomu skutečně věříte, pak doporučuji přečíst obsáhlé svědectví zachycené v knize Souostroví Gulag od Solženicyna.
Bohužel, většina lidí, pokud pochopí, že jsou plně v moci státu, ale zároveň jim tento stát podrží byť jen “nos nad vodou” – tato většina je ochotna akceptovat sebe-tyranštější systém vlády.
Omezení svobody ve formě nezákonnosti držení Bitcoinu tak může být naprostá malichernost, tedy proti tomu, jaké kladivo státního soukolí a fyzické trýzně na vás může dopadnout.
Závěr
Jsem “Krypto – optimista, ale Bitcoin – pesimista". Bitcoin nenaplnil žádný ze svých ideálů (bohužel). V tuto chvíli je Bitcoin pro státy a centrální banky něco jako “dotěrný bzučící ovád, který však zatím, opakuji ZATÍM, nepředstavuje výrazné riziko”. Z toho stejného důvodu mu také chybí opravdová konkurence, to znamená kryptoměna uznává státem či unií států a ideálně krytá komoditou jako je zlato. Dovedete si představit tu krásnou reklamu ve 20:00 na TV, kde:
“Náš přední sportovec (třeba hokejista) přichází do centrály ČNB, kam přináší zlatou brož po babičce a za odměnu dostává na svůj mobil nahraný digitální “token”, s jehož zlomkem jde obratem zaplatit nákup do hypermarketu. Další část “tokenu” pak směňuje o dva měsíce později na dovolené v zahraničí u moře, v certifikované výdejně tamní centrální banky, za stříbrnou minci s podobiznou Boženy Němcové (3D print), kterou věnuje manželce k jubileu svatby. Reklama končí polibkem manželů v západu slunce na pláži.”
Vy při sledování této reklamy buď pláčete (nebo pláče alespoň vaše dojatá manželka hned vedle vás) a okamžitě hledáte na Google, kde lze prodat poslední zlomky Bitcoinu. Bohužel nelze. Je totiž již nezákonný, ale centrální banka jej od vás milosrdně akceptuje výměnou za nový “GoldCoin” (smyšlený název), jež je emitovaný Mezinárodním měnovým fondem...
MMF (Mezinárodní měnový fond) a 3. inflační "zlatá medaile"
... MMF má, čirou náhodou třetí největší zásoby zlata na světě. Transakce proběhne řekněme podobně, jako můžete již nyní beztrestně odevzdat nelegální naleznou munici. I vy se budete tedy moci zbavit jednoho dne Bitcoinu a přejít do „hřejivé náruče“ státem akceptované kryptoměny (pokud tak samozřejmě neuděláte mnohem dříve a výhodněji s investičními bankami a hedgovými fondy).
Opona reklamy padá a já uzavírám moji fantazii ohledně Bitcoinu…
Nyní již vážně – dvojicí odrážek jsem začal a proto také skončím:
- Až nadejde konec Bitocinu (nevylučuji, že to bude do roka, ale možná až za deset let - opravdu však nemyslím, že déle), já i vy se to dozvíme až jako poslední!
- V článku uveřejněném před dvěma lety “Bitcoin jako skvělý průkopník lepších zítřků, nebo mizerný kandidát na novou měnu?” jak jsem předeslal to, co si myslím stále dodnes: Kdo si pamatuje Netscape, Napster, nebo Flash player. Vy ano?
Technologie, respektive smysl, proč byly vytvořeny, stále přežívají, jenže dnes známe jména jejich následovníků: Chrome, Torrent, HTML5.
Můj malý a bezvýznamný názor tak je, že se přesně téhož dočkáme i v případě Bitcoinu a to ve chvíli, kdy "giganti" z Wall Street zjistí, že z tohoto pomeranče už „další šťáva nepoteče“.
Investorská rada „pod čarou“
Investorské přísloví (v mé úpravě) praví: Správný čas k investičním nákupům je, když na ulicích teče krev, ne když má Cézar na hlavě vavřínový věnec a kyne celému impériu, které o jeho slávě a budoucnosti nepochybuje.
Bitcoin kupujte, až když mu bude zlořečit i trafikant, co vám prodává třicet let Gitaness.
Naopak, když Bitocoin kupuje Elon Musk, je to signál, že přišel správný čas jej prodávat. Protože …?
Jak „sakra“ víte, že Elon právě neprodal 10x víc, než před minutou zveřejnil na Twitteru pod zprávou: „nyní nakupuji Bitcoin/Dodgecoin/…!“
Vy jste snad spolu s Elonem chodili do školy, že mu věříte? Proč by vám a mě psal pravdu?
Ano, možná za prodané Bitocoiny Elon bude sponzorovat jednou let na Mars, nebo dá světu zdarma jinou „bohulibou“ aktivitu hodnou Prokopa z Krakatitu („aby to svítilo a hřálo“) – ale to vše je jen „možná“ a držitelé Bitocoinu to nedobrovolně zaplatí. Chcete být vy mezi nimi?