o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2020/5

Ceny nemovitostí 2020

Ceny nemovitostí 2020 a koronavir COVID-19

Koronavir COVID-19

„Jak vnímáte nynější rozšíření koronaviru v souvislosti se zpožděním ekonomiky u nás? Jak by se podle Vás mělo odrazit v cenách nemovitostí ?“ zní otázka, kterou jsem obdržel e-mailem.  Rád opovím, ale nejprve shrnu faktory, které ceny nemovitostí ženou nahoru, resp. nad úroveň běžné inflace.

  1. Levné peníze ve světě – ECB a další centrální banky pumpují do ekonomiky „levné peníze“ a drží úrokové sazby na 0 či lehce pod nulou. ČNB má naštěstí úrokové sazby kladné, ale protože naše ekonomika je otevřená, není zase tak velký problém, aby k nám „proudily“ tyto levné peníze ze zahraničí. Pokud se více peněz uchází o omezené množství nedostatkového zboží, cena samozřejmě roste. A nemovitosti jsou vzácné a nedostatkové zboží.
  2. Chybějící investiční alternativy – bohužel díky činnosti centrálních bank, které ve velkém skupují státní dluhopisy, je jejich výnos naprosto mizivý a místy zcela pokřivený (například německý 10-letý dluhopis se záporným výnosem  -0.6%, japonský -0,1%; tedy jistota, že za deset let dostanete méně, než jste německé nebo japonské vládě letos půjčili) Díky tomu chybí jedna z hlavních alternativ pro konzervativní investory. Kdo nechce nechat své peníze ležet ladem, pak dělá, co může a nemovitosti jsou pro něj jednou z mála „bezpečných“ alternativ.
  3. Dobrá kondice (ekonomiky) nechává usnout naši ostražitost – dokud se budou pomyslná kolečka světového obchodu točit, není se jistě čeho bát. Opravdu? Čím déle jsme vzdálení od poslední krize/recese, tím více nám připadá, že ani žádná nemůže být na dohled. Je to však klamný pocit podobný asi jako u člověka, který si zlomil nohu na schodech nebo při pádu z kola. Jakmile se vyléčí, bude týdny a měsíce chodit nebo jezdit velmi opatrně a pomalu. Během let však získá jistotu a důvěru a začne znova zrychlovat … až jednoho dne, opět z neopatrnosti a přecenění vlastních sil, skončí znova na zemi (jedná se o „minského moment“).

Koronavir COVID-19

Co se týče koronaviru, při pohledu na zavřená čínská města je myslím zřejmé, že obchod a výroba se přinejmenším na pár měsíců velmi zpomalí. Níže graf, jak se propadla aktivita v čínském průmyslu (bílá) a ve službách, stavebnictví apod. (žlutá) v únoru 2020, více než v roce 2008.

graf, jak se propadla aktivita v čínském průmyslu (bílá) a ve službách, stavebnictví apod. (žlutá) v únoru 2020

Další graf ukazuje propad prodeje osobních automobilů o 80% v Číně (únor 2020). Že se to nevyhnutelně nějakou měrou dotkne i českých výrobců (Škoda / Volkswagen) je jisté.

graf ukazuje propad prodeje osobních automobilů o 80% v Číně (únor 2020)

Aktuální přesun aktivity koronaviru do dalších částí světa podle mého soudu přinese velmi podobný efekt. Obchodní výsledky firem za první a druhé čtvrtletí roku 2020 budou patrně zklamáním. S tím lze samozřejmě očekávat i snížení investic všeho druhu, včetně nemovitostí.

Kolik bude nepřímých obětí?

K obětem koronoviru je dobré také připočíst všechny, kteří nezemřou přímo vlivem jeho působení, ale třeba díky infarktu z každodenního sledování zpráv o tom, jak se vir šíří po světě atp. A další nepřímou obětí koronaviru se stane jistě i ekonomika zasažená především bezpečnostními opatřeními (prázdné továrny, závory na všech hranicích, zboží bez dopravců, zrušená olympiáda …).

Nemovitosti v ČR 2020

Podle mého odhadu, který je samozřejmě zcela nezávazný, by se mohl koronavir prohnat světem během ½ roku. Budou ekonomické škody, které napáchá, stačit k tomu, aby se nemovitosti přinejmenším srovnaly s dlouhodobou křivkou růstu platů a mezd? Uvidíme. Každopádně, pokud centrální banky budou pokračovat v tištění levných peněz a nezbudou opět jiné investiční příležitosti, mohou pak začít ceny nemovitostí opět vesele růst.

Zastropování nájmů

Na závěr ještě malá odbočka – Skutečný problém pro ceny nemovitostí může být jejich kontrola ze strany státu. Na první pohled lákavé a vstřícné gesto pro nájemníky zvané „zastropování nájmů“, má však jeden velmi neblahý důsledek – totiž, že místo bydlení levného není nakonec bydlení žádné; resp. dostupné v mizerné kvalitě, když se nevyplatí nájemcům nemovitosti budovat ani opravovat. Krásně to ilustruje video ekonoma Alexe Tabarroka z Indie, kde město Mumbai po celá desetiletí podléhá regulaci nájemného. Indickou kulturu mám rád, ale myslím, že v tamních domech bych nechtěl žít nejen za regulované nájemné, ale ani úplně zadarmo.

video ekonoma Alexe Tabarroka z Indie, kde město Mumbai po celá desetiletí podléhá regulaci nájemného

Seriál článků #nemovitosti

Facebook Twitter Instagram