o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2022/03

Špatná zkušenost: SafeLine pojišťovny UNIQA nám zničil dvě autobaterie

Špatná zkušenost: SafeLine pojišťovny UNIQA nám zničil dvě autobaterie

​SafeLine

Plánujete pořízení sledovacího zařízení v automobilu? Se systémem SafeLine pojišťovny UNIQA nemáme u nás doma bohužel dobrou zkušenost. SafeLine, tedy systém telematická asistence jsme získali jako bonus při pořízení automobilu Hyundai i30 od pojišťovny UNIQA.

Po ukončení pojistné smlouvy s pojišťovnou UNIQA nastaly však potíže. Autobaterie se vybíjela nepatřičným tempem a nakonec byla úplně zničena. Museli jsme pořídit novou a když i ta začala vykazovat velké problémy, rozhodli jsme se záležitost řešit přes autorizovaný servis Hyundai.

Autorizovaný servis Hyundai potvrdil, že systém SafeLine, který nebyl pojišťovnou demontován, trvale odebíral proud 0,14A, byť byl „deaktivovaný“.

Protokol autorizovaného servisu BALVIN naleznete zde: 01-diagnostika-balvin.pdf

Co na to UNIQA?

Pojišťovně jsme zaslali „Žádost o náhradu škody vzniklé po ukončení pojistné smlouvy č.: 4333910494“ s vysvětlením, že: „byť jsme jej (systém SafeLine) považovali za deaktivovaný. Nutno podotknout, že odběr 0,14A překračuje i obvyklý standard 0,10A, který je udáván jako souhrnný doporučený standard pro vozidlo v klidovém stavu. Po ukončení pojistné smlouvy neměl systém SafeLine odebírat samozřejmě již zcela žádný proud, natož proud v nadstandardním množství.

V odpovědi jsme obdrželi : „I přes výše uvedené jsme se ve věci Vaší reklamace závady na nefunkční jednotce obrátili také na společnost Cebia, spol. s r.o. k posouzení. Dle jejich sdělení, na základě datové informace o ukončení pojištění SafeLine od nás došlo k ukončení služby a funkce jednotky ke dni 21.8.2019. Jednotka byla ve vozidla plně funkční 4 roky. Po celou dobu nemají žádný záznam o problému s jednotkou, nikdy nebyl u ní detekován žádný anomální stav …“

​Kde tedy mohl vzniknout problém?

Co je to vlastně deaktivace SafeLine? Zkuste si představit: Deaktivovaný může znamenat i zbavený schopnosti odesílat data, něco jako deaktivovaná SIM karta v mobilu. Jenže mobil zůstává stále zapnutý a odebírá proud, i když je SIM karta neaktivní.

Vznikla nám škoda a nutné náklady na řešení nepojízdného automobilu. Zapojení systému SafeLine, který podle našeho mínění zničil trvalým odběrem autobaterii, je doložen protokolem autorizovaného servisu. Možná nám pojišťovna explicitně nesdělila, že systém zůstane zapojený, možná to sama nevěděla, možná se vyskytla chyba při deaktivaci, každopádně: „to se prostě stává“ …a naši domácnost tato záležitost stála zhruba 10 tisíc korun (ne vše jsme byli bohužel schopni účetně pojišťovně UNIQA doložit; včetně první zničené autobaterie a rodinných jízdenek vlakem a autobusem na zimní víkendy a vánoční dovolenou, kdy jsme nebyli schopni nejednu mrazivou sobotu ráno v 7:00 nastartovat automobil a museli tak cestovně těžce a draze improvizovat)

Závěr

Spor nebudeme s pojišťovnou UNIQA řešit soudní cestou, ale stejně tak nás pojišťovna těžko přesvědčí o opaku, protože autorizovaný servis prokázal chybu na straně SafeLine. To, že pojišťovna sděluje: „Ukončením pojistné smlouvy přechází jednotka do vlastnictví subjektu,v jehož majetku je pojištěné vozidlo, včetně všech práv a povinností s tím spojených. Stejným okamžikem na něho přechází nebezpečí škody na jednotce nebo jednotkou způsobené.Demontáž jednotky není, jak bylo potvrzeno a z výše uvedeného vyplývá, podmínkou pro ukončení pojistné smlouvy.“ … je samozřejmě výsměchem do tváře zákazníka, který si přeje vstřícný a bezproblémový přístup i v případě problémů, které se vyskytnou jednou „za sto let“.

Milá pojišťovno, na Vaše právní názory a upozornění psané malým textem na zadní straně smlouvy máte jistě plné právo, stejně jako já mám právo upozornit ostatní zákazníky na ne právě optimální zkušenost s UNIQA se sytémem SafeLine.

Špatná zkušenost: SafeLine pojišťovny UNIQA nám zničil dvě autobaterie

Tagy:

FB: #SafeLine @UNIQACesko #UNIQACesko #uniqua #autobaterie #pojisteni #auto #autobaterie @cerneovce #zakaznik #spotrebitel

Twitter: @uniqa_cz_sk

Facebook Twitter Instagram