o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2020/6

Světové zadlužení a ekonomická krize 2020

Ceny nemovitostí 2020 a koronavir COVID-19

Koronavir jako "pouhý" spouštěč krize aneb žádná krize není stejná, jako ta předešlá

Dle mého skromného názoru patrně přijde další krize letos, tedy v roce 2020. A pokud máte pocit, že jsme od poslední krize (2008) lépe připraveni na tu další, pak je bohužel opak pravdou. Často je slyšet vybrané experty, že banky jsou lépe vybaveny a připraveny než dříve – že mají větší rezervní „polštáře“ (zdroj ČNB: Páky a polštáře). Je to sice pravda, ale je zde jeden problém. Žádná krize není stejná, jako byla ta předešlá. A příští krize určitě nebude mít svůj původ v „zamrzlém“ mezibankovním trhu, jako tomu bylo v roce 2008.

Fridex na mezibankovní trhu

Již nyní americká centrální banka FED „pumpuje“ do mezibankovního trhu stovky bilionů dolarů; konkrétně 175 billionů $ denně (MarketWatch). A přislíbila nad rámec tohoto programu ještě mnohem více. Že Vám biliony a triliony nic neříkají?

Pro představu:

Příští krize tedy rozhodně nepřijde z mezibankovního trhu, protože americká centrální banka FED „leje“ mnoho dolarové nemrznoucí kapaliny (Fridexu) do bankovní nádrže. Či, jinak řečeno, kdyby centrální banka FED již nyní likviditu bankám nedodávala, ekonomická krize by tu byla okamžitě. Ale stačí tento dolarový "Fridex" zamezit další krizi? Osobně se bojím, že nestačí … nová krize si vždy najde svoji cestu, stejně jako nový vir nebo bakterie, která překoná imunitu získanou nemocemi minulými. Současný koronavir je toho zcela příznačným symbolem.

Světové zadlužení

Současný problém světa je jeho zadlužení a globální provázanost. Možná, že banky mají lepší „polštáře“, ale pokud se sečtou dluhy států, firem i občanů, pak jsme na tom hůře, než dříve. Svět v roce 2020 je na další krizi méně připraven, než v roce 2008.

Pokud by se všechny dluhy světa daly na jednu společnou hromadu, pak každý člověk na zeměkouli nyní dluží asi 86 tisíc $ (přes 2 miliony korun), což je asi 2,5x více, než je průměrný výdělek jednoho takového imaginárního „světoobčana“  (zdroj IMF: New Data on Global Debt).

Celkový dluh 184 trilionů dolarů (trilion = jednička a za ní 18 nul) představuje asi 225% světového HDP. Co to znamená? Pokud by všichni lidé na celé zeměkouli přestali jíst, pít a utrácet i za životně nezbytné minimum, a naprosto všechen svůj výdělek věnovali na splácení světového dluhu, trvalo by splacení tohoto současného světového dluhu více jak dva roky.

Takové počty jsou samozřejmě nesmyslné, ale na druhou stranu dávají reálnou představu o tom, jak vypadá celosvětový dluh.

Historie dluhu. Celosvětový dluh od roku 1950 dramaticky vzrostl.

Může za to koronavir?

Když někdo rozbije výlohu rychlého občerstvení McDonald's dlažební kostkou v průběhu víkendové demonstrace, položíte si otázku: Kdo za to může?

Může za to kostka, která byla na hromadě s ostatními připravena pro dlaždiče? Může za to manažer dlaždičů, který se měl informovat o tom, že anarchisté plánují demonstraci na víkend a bylo jeho povinností kostky odstranit? Může za to ruka, která kostku hodila do výlohy? Může za to mozek, který dal povel svalům v ruce? Mohou za to rodiče, kteří demonstrantovi věnovali geny a vychování? Může za to společnost, škola nebo sousedé, kteří zavčas neodhalili potenciál rodiny i anarchisty … nebo za to může dokonce sám anarchista? To je dilema!

Podíl distribuce viny je pouze na Vašem uvážení. Osobně si však myslím, že svět je bohužel velmi nespravedlivý a my se s tím musíme naučit žít.

Koronavir bude spouštěčem krize pro rok 2020, nikoli viníkem

Platí to i pro vlastní zodpovědnost a shazování viny na druhé. Koronavir (COVID-19) se patrně stane v roce 2020 spouštěčem další ekonomické krize, ale rozhodně není její hlavní příčinou

Příčinou další ekonomické krize, která je „za dveřmi“ je neschopnost přiznat si vlastní díl zodpovědnosti u každého z významných účastníků – díl zodpovědnosti doprovázený vždy očekáváním, že ...

„oni to vyřeší“

(oni = kdokoli jiný: oni za mořem, oni v centrální bance, oni zákazníci, oni politici …)

Každý má svůj nepatrný díl viny, byť někteří samozřejmě zřetelně větší, ale i v roce 2020 bude těžké ukazovat prstem na někoho konkrétního, protože v podstatě celý svět je až po uši zadlužen.

(Chcete příští blog na téma: Akcie padají! Co dál? Ke se ty dluh vzaly? … pokud ano, pište, lajkujte , sdílejte tento článek … )

Facebook Twitter Instagram