o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2019/23
Investování a spekulování
Co je Investování a co je spekulování?
Jeden blízký člověk, toho času v domácím léčení, se měl zeptal, co si myslím o investici do Bitcoinu. Po krátké chvíli jsem pochopil, že jde evidentně o výsledek přemíry volného času a že záměrem není investovat, ale spekulovat. Jaký je tedy rozdíl mezi investováním a spekulováním? Je investování dobré a spekulování špatné? Investice a spekulace se v běžné řeči snadno zaměňují, ale jejich význam je skutečně jiný.
Investice
Určitě znáte věty jako:
- Investice do vzdělání se vyplatí.
- Investoval hodně času do opravy svého domu.
- Kam investovat své úspory?
- Nejlepší investice jsou Vaše děti.
Jak je zřejmé, při investování řešíme vklad energie nebo finančních prostředků někam, kde mají potenciál zhodnocení nebo jsou užitečně využity. Pro investice je typické, že jejich předmětem je to:
- Na čem Vám skutečně záleží, případně je jedním ze smyslů života (děti, dům ...)
- K čemu již máte, nebo si budujete, citové pouto (práce, hobby …)
- Užitná hodnota je důležitější než rostoucí cena (střecha nad hlavou, vlastní podnik, manufaktura ...)
Spekulace
Spekulace je obvykle výrazně jednodušší. Pro běžné spekulace jsou klíčové tyto vlastnosti:
- Rostoucí cena je jediný a zcela zásadní parametr (kryptoměna, jejíž cena od nákupu klesla na polovinu, je prostě katastrofa)
- Předmět spekulace pro Vás nemá užitnou hodnotu, takže Vám nečiní problémy jej kdykoli prodat (koupíte obraz nebo sochu bez ohledu na to, jestli jsou hezké nebo škaredé, případně koupíte víno nebo whisky do sklepa, i když je vůbec nepijete)
- Citové pouto není překážkou při prodeji, protože předmět spekulace je Vám vlastně lhostejný (snadno, s lehkým srdcem, prodáte cokoli, na čem Vám nezáleží)
Je spekulace špatná?
Mnoho lidí má zakořeněnou představu, že spekulace je špatná a že lidé, kteří jsou ochotni spekulovat, jsou zavrženíhodní. To je však omyl. Spekulace se stává nežádoucí jen v případě, že se nadměrné množství jedinců, aktérů trhu, rozhodne sledovat čistě spekulativní záměry, tedy cenu a nikoli užitnou hodnotu. Spekulanti, pokud se na trhu vyskytují v rozumném měřítku, poskytují potřebnou likviditu (schopnost realizovat rychle prodej těm, kteří prodat z nějakého důvodu potřebuji). Pár příkladů ...
Harampádí z půdy
Představte si, že se máte postarat o dům, který jste právě zdědili po zesnulé tetičce. Půda, a možná i celý dům, jsou plné starých věcí, o než Vy nemáte zájem a nemáte také čas zabývat se každým kouskem zvlášť, zjišťovat, co je cenné a co ne. Potřebujete likviditu – rychlý prodej. V obvyklém případě tedy zavoláte právě vetešníka (spekulanta), který Vás veškeré nechtěné výbavy domu zbaví, za cenu, která bude pro obě strany přijatelná.
Tento člověk nebo firma zastane právě roli spekulanta, protože Vaše předměty se pokusí obratem prodat skutečným sběratelům, kteří již fungují v roli investorů – umělecké předměty, starožitnosti, nebo běžné vybavení domácnosti pro ně bude mít vnitřní a užitnou hodnotu. Tedy, bez vetešníků (spekulantů) byste měli výrazně větší problém prodat najednou všechno to, co nyní nepotřebujete.
Samozřejmě si můžete zlostí vyrvat vlasy, když náhodou zjistíte, že některá z cenností po tetě je nyní na prodej v on-line bazaru za 10-ti násobek ceny. To je však již samá podstata spekulací. Samozřejmě také ale nezjistíte, že dalších devět věcí, které od Vás spekulant vykoupil, se ukázalo být zcela neprodejnými.
Tak či onak, díky aktivitě spekulanta jsme měli výrazně snazší život, protože jste nemuseli shánět skutečné vybíravé a rozvážně investory, kteří by smlouvali o ceně každého kusu a připravili Vás o cenný čas.
Akcie, nemovitosti, umění
Stejný princip jako s harampádím po tetičce samozřejmě funguje i na všech ostatních trzích. Díky tomu, že existují alespoň nějací spekulanti, máte mnohem větší šanci prodat byt, akcie nebo umění. Spekulanti tak obrazně řečeno fungují jako olej či lubrikant v soukolí obchodování ... například díky spekulantovi prodáte byt třeba za měsíc, když byste jinak museli čekat půl roku na skutečného zájemce o bydlení.
Avšak, znáte to – všeho moc škodí. Jako obvykle, příliš mnoho dobrého má nakonec opačný negativní efekt (spekulanti poskytují „mazivo“ pro hladký chod trhu, ale pokud z trhu zmizí běžní investoři a především koncoví zákazníci, spotřebitelé, je jasné, že se v „oleji“ trh nejspíš utopí). Pokud větší část trhu s nemovitostmi obsadí místo uživatelů pouze spekulanti, můžete si vsadit, že se ceny utrhnou ze řetězu (více v článku Jak vzniká realitní bublina).
V rozumné míře jsou tedy spekulanti na trhu velmi žádoucí a prospěšní. A co se týče investování, nemělo by být zaměňováno se spekulováním. Pokud Vám nějaký makléř doporučí koupit si třeba druhý byt jako investici, případně investovat do akciových trhu, pak byste se měli zamyslet, jaký je Váš vztah k těmto předmětům. Pokud chcete koupit akcie nějaké firmy, další nemovitost, Bitcoin či cokoli jen proto, že danou věc v budoucnu se ziskem prodáte, pak prosím nejste investorem, ale spekulantem. Není na tom nic špatného, ale je třeba si to na rovinu přiznat.
Na druhou stranu, jestliže kupujete podíl ve firmě s tím, že chcete ovlivňovat její budoucí vývoj, pak jde určitě o investici. Stejně tak, pokud koupíte dům ve špatném stavu a mnoho měsíců či let jej spravujete, jistě si k němu vytvoříte jako investor citové pouto.
Je rozhodně dobré vědět, kým jste Vy, ale ještě mnohem důležitější je vnímat, jakou roli plní většina ostatních aktérů na trhu, kde se pohybujete. (Je trh zdravě vyvážený?)