o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2018/7
"Dobrý sluha, ale zlý pán" a "všeho moc škodí"
Co v malém prospívá, ve velkém škodí
"Dobrý sluha, ale zlý pán" nebo "všeho moc škodí" (anglicky celkem trefně jako "too much of a good thing") – tato přísloví jsou dobrým dokladem toho, že již dávno zdravý selský rozum našich předků dokázal odhadnout, že vždy záleží na okolnostech, resp. míře. Každá věc tedy může být dobrá i špatná, podle toho, v jaké míře se nám jí dostává. Například taková sůl není sama o sobě ani dobrá ani špatná. Tělo se bez soli jednoduše neobejde, ale její přebytek je velmi nezdravý. To stejné lze říci o cukru, tuku ale třeba i dešti.
K tomu se pojí i další přísloví "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Tato moudrost se hodí především na situaci, kdy každému jednotlivě nelze nic vyčíst (nejedná protiprávně a dokonce s dobrými úmysly), ale když se určitým způsobem zachovají masově všichni, dojde k opačnému účinku. To, co jednotlivci prospívá, obvykle může celé společnosti škodit.
Jinak řečeno, každá dobrá věc, je-li dotažena až "do krajnosti", se mění v opak a stává se špatnou. Níže uvádím pár příkladů.
Jednotlivec
- Charakter: Spořivost je jistě chvályhodná kladná vlastnost, přílišná a úzkostná šetrnost se však mění v lakotu.
- Zdraví: Vypít dva litry tekutin denně jistě prospěje organismu, vypít deset litrů přivodí nejspíše selhání ledvin.
- Zdraví: Vypít dvě kávy denně pomůže koncentraci. Vypít dvacet káv za den člověka nejspíše roztřese a znemožní mu pozornost, o infarktu nemluvě.
- Zdraví: Mytí rukou je chvályhodné a zdraví prospěšné, ale jen do chvíle, než se stane obsesí (pěknou ilustraci takové "obsedantně kompulzivní" poruchy ztvárnil Leonardo DiCaprio ve filmu Letec).
- Práce: Chodit za zábavou (do kina ...) je jistě prospěšné pro odreagování 2x do týdne, ale 2x denně již patrně znemožní běžný život, resp. zodpovědnou práci a péči o rodinu.
- Práce: Pracovat každý den hodinu přes čas mi přinese výhodu proti ostatním kolegům (vyšší plat, povýšení, obdiv nadřízených), avšak pokud se ostatní přizpůsobí, budeme na tom všichni stejně, tedy všichni stejně přepracovaní a přitom nikdo nebude mít z přesčasů vytoužený užitek (snad vyjma nadřízených).
Skupina / společnost
- Porodnost: Mít 2 děti je jistě pro zachování společnosti žádoucí a pro jednotlivce jako "naplnění" jistě také jedním z životních cílů. Ovšem, když budou mít všechny páry 6 dětí, bude za chvíli planeta přelidněná a míra utrpění všech jednotlivců v celkovém součtu nesmírná.
- Doprava: Jízda autem urychluje dopravu. Když si ale ve městě auto pořídí úplně každý, dojde ke kolapsu. Je pak lepší jít na nákup nebo do práce jednoduše pěšky, protože chodec je proti stojící koloně automobilů přece jen výrazně rychlejší.
- Doprava: Mít malé vlastní parkoviště před domem v lidnatém městě, je jistě jedinci prospěšné a nelze mu to zazlívat. Když si však parkoviště pořídí každý, důležitá zeleň kolem domů zmizí docela, na což doplatí opět všichni.
- Doprava: Jet "v závěsu" za automobilem nebo cyklistou před Vámi rozhodně šetří energii, kterou byste jinak vydali. Jenže když "v těsném závěsu" jede celý peloton a první havaruje, složí se jako domino i všichni za ním.
- Ekologie: Přinést ženě čerstvou květinu z přírody je jistě chvályhodné, když se však takto galantně zachová každý a květinu utrhne, zbude z louky jen holá planina.
- Ekologie: Vypouštět odpad přímo do řeky je pro jednotlivce výhodné, protože ušetří náklady za zavedení kanalizace a "příroda si s tím už poradí". Když ovšem tento přístup zvolí všichni, voda z řeky nebude použitelná ani na koupání, protože pro přírodu se stane odpad příliš "velkým soustem".
- Finance: Koupit si druhý byt na pronájem, tedy jako investici, může být pro jednotlivce prozíravé. Pokud však stejný nápad dostane většina obyvatel, ceny bytů se stanou extrémními a vnikne "bublina" na trhu s nemovitostmi a nakonec většina investorů "spláče nad výdělkem", až tato bublina praskne.
- Finance: Zadlužit se "přiměřeně" a dočasně je pro ekonomiku velmi žádoucí (např. místo motyky si mohu koupit traktor a začít efektivně obdělávat pole), avšak pokud se zadluží všichni a navíc nepřiměřeně, je to nakonec ke škodě celé společnosti.
Závěr
Ač by člověk měl jaksi už z pohodlnosti raději pořádek v tom, co je dobré a co špatné, pravda je taková, že kladné a záporné hodnocení dostávají jednotlivé věci a jevy skutečně až podle souvislosti a míry.
Vlas na hlavě je dobrý, v polévce je stejný vlas již špatný. Malý déšť na poušti je požehnáním, na břehu rozvodněné řeky může být posledním krokem ke zkáze, atd.
Toto zamyšlení je především "mentální rozcvičkou" a odrazovým můstkem pro další články, kde se budu k principu "masové aplikace dobra", dále odkazovat a vracet. Tím následujícím bude v prvé řadě "pasivní investování". I ve financích totiž platí, že to, co jednomu pomáhá, je-li aplikováno hromadně, nakonec může všem uškodit. Obyčejný výběr veškeré hotovosti v bance je toho nejjednodušším příkladem.