o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2018/7

"Dobrý sluha, ale zlý pán" a "všeho moc škodí"

Správná míra

Co v malém prospívá, ve velkém škodí

"Dobrý sluha, ale zlý pán" nebo "všeho moc škodí" (anglicky celkem trefně jako "too much of a good thing") – tato přísloví jsou dobrým dokladem toho, že již dávno zdravý selský rozum našich předků dokázal odhadnout, že vždy záleží na okolnostech, resp. míře. Každá věc tedy může být dobrá i špatná, podle toho, v jaké míře se nám jí dostává. Například taková sůl není sama o sobě ani dobrá ani špatná. Tělo se bez soli jednoduše neobejde, ale její přebytek je velmi nezdravý. To stejné lze říci o cukru, tuku ale třeba i dešti.

K tomu se pojí i další přísloví "cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Tato moudrost se hodí především na situaci, kdy každému jednotlivě nelze nic vyčíst (nejedná protiprávně a dokonce s dobrými úmysly), ale když se určitým způsobem zachovají masově všichni, dojde k opačnému účinku. To, co jednotlivci prospívá, obvykle může celé společnosti škodit.

Jinak řečeno, každá dobrá věc, je-li dotažena až "do krajnosti", se mění v opak a stává se špatnou. Níže uvádím pár příkladů.

Jednotlivec

Skupina / společnost

Závěr

Ač by člověk měl jaksi už z pohodlnosti raději pořádek v tom, co je dobré a co špatné, pravda je taková, že kladné a záporné hodnocení dostávají jednotlivé věci a jevy skutečně až podle souvislosti a míry.

Vlas na hlavě je dobrý, v polévce je stejný vlas již špatný. Malý déšť na poušti je požehnáním, na břehu rozvodněné řeky může být posledním krokem ke zkáze, atd.

Toto zamyšlení je především "mentální rozcvičkou" a odrazovým můstkem pro další články, kde se budu k principu "masové aplikace dobra", dále odkazovat a vracet. Tím následujícím bude v prvé řadě "pasivní investování". I ve financích totiž platí, že to, co jednomu pomáhá, je-li aplikováno hromadně, nakonec může všem uškodit. Obyčejný výběr veškeré hotovosti v bance je toho nejjednodušším příkladem.
Facebook Twitter Instagram