o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2019/16
Máme se dobře nebo se máme špatně?
2. Čína, USA a svět
Důležitá data o tom, jak se nám vede v České republice, jsem zveřejnil v minulém článku. Nyní se podíváme na to, jak vypadá situace ve světě kolem nás.
Vývoj Číny za posledních 40 let
Víte, jaký neuvěřitelný skok udělala Čína od mezi lety 1978 a 2018? Počet lidí pod hranicí chudoby 88,3% (1978) a nyní jen 1,4% (2018). Průměrná doba života 66 let (1978) a nyní o deset více, 76 let (2018). Dětská úmrtnost na 1000 porodů 53 (1978) a nyní jen 8 (2018). Schopnost populace číst a psát, gramotnost 70% (1978) a nyní téměř celá populace 96% (2018). Průměrný počet let strávených vzděláváním 4,4 (1978) a nyní skoro dvojnásobek 7,7 (2018). Tyto výsledky jsou doslova dech-beroucí. Ano, Čína je samozřejmě země, která nemá demokracii, měla by řešit ochranu životního prostředí, lidská práva a mnohé další problémy. Ale bylo by nespravedlivé zapírat, jakých objektivních výsledků ve zlepšení kvality života tamní lidé během pár desítek let zažili.
Zdroj: Ray Dalio
USA a příjmy
Poměrně nelichotivé statistiky se naproti tomu objevují na západě, konkrétně v USA. Pokud se podíváte na statistiku příjmu (Average Household Income) tak 60% populace USA, více jak polovina, během posledních 30ti let života nezaznamenala žádný reálný nárůst příjmů (červená linka), naproti tomu "horních" 40% (zelená linka), si polepšila náramně. Bohatí bohatnou, ale chudým se po stránce finanční nevede lépe.
Zdroj: Ray Dalio
Pro srovnání, ač si mnozí myslí opak, v ČR je příjmová nerovnost (rozdíl mezi bohatými a chudými) velmi nízká, viz. mapa příjmové nerovnosti světa. Oproti USA, Rusku, Číně a mnoha dalším sytě červeně vyznačeným státům, svítí ČR nápadně žlutě jako velmi rovnostářská země. A skutečně, v USA patrně nepotkáte v pátek večer v restauraci sedět vedle sebe u stolu třeba starostu, generálního ředitele, učitelku, vrátného a zedníka. U nás myslím něco takového je možné bez větších problémů.
USA a délka života
Další nepříznivou statistikou v USA je délka dožití, která se během posledních tří let snížila. Pokud se podíváte na délka dožití na úrovni celého světa a jejích jednotlivých států, tak vidíte v drtivé většině strmě stoupající křivky jako v ČR (vlevo), ale křivka USA (vpravo) působí skutečně docela "unaveně".
Další informace: brožurka Spojených národů o světové úmrtnosti (2017)
Závěr
Svět jako celek se má lépe obzvláště díky tomu, že lidnatá Asie zažívá úžasný růst prosperity. Ve "vyspělých" zemích se ale docela nepříjemně rozevírají "příjmové nůžky", což ve společnosti vzbuzuje mnohá pnutí, stres, závist a pocit nespravedlnosti.
Při pohledu na statistiky jsem však sám za sebe tuze rád, že jsem se mohl narodit právě v České republice, na přelomu 20. a 21. století. Ano, svět není dokonalý, ČR také ne, ale myslím, že je rozhodně možné mít radost z toho, že před sebou máme spíše poloplnou, než poloprázdnou, konev povzbuzení do života.
Tip
Pro rozšíření obzorů v otázce světového blahobytu a příslušných statistik vřele doporučuji knihu Velký útěk: Zdraví, bohatství a původ nerovnosti / The Great Escape: Health, Wealth, and the Origins of Inequality, která bohužel nevyšla česky. Angus Deaton, její autor, získal za svoji práci v roce 2015 Nobelovu cenu.