o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2018/9
USA / Čína
Ovládne Čína americké firmy již v roce 2018?
Ač pravidelně sleduji Bloomberg, Finacial Times a další významná ekonomická média, nezaznamenal jsem v nich zatím úžasně jednoduchý scénář, díky němuž by Čína mohla získat významné podíly v amerických firmách.
Dosavadní fakta
- Trhy jsou v posledních měsících velmi nervózní, což lze nejlépe pozorovat na indexu volatility VIX. K tomu většina zisku z ceny akcií za rok 2017 byla na začátku 2018 "vymazána" díky náhlému propadu ceny (více na Bloomberg).
- Čína vlastní největší množství amerických vládních dluhopisů ze všech zahraničních věřitelů (aktuální stav).
- Tyto dluhopisy může Čína prodat, čímž zvýší jejich cenu (tedy zisk pro investory) a tak i atraktivitu pro ostatní jako je třeba můj nebo Váš penzijní fond, který "přemýšlí" jak naložit s penězi. (Pro vysvětlení: "cenou" se myslí u dluhopisu % úrok - tedy, pokud % úrok roste, tak je pro kupujícího tato "vyšší cena úroku" zajímavější, než nižší cena úroku, protože majitel dluhopisu dostane od dlužníka více zaplaceno na úrocích).
- V době nejistoty je často "lepší vrabec v hrsti než holub na střeše", takže do myslí investorů se stále více vkrádá otázka: "má smysl držet akcie amerických firem, když je možná už v budoucnu výhodně neprodám – a zároveň se naskýtá nová možnost nakoupit americké vládní dluhopisy s úrokem cca 3%, tedy skromnější jistota oproti velmi nejistému zisku z akcií v řádu 5 až 7%)"?
- Co více si Čína může přát, než koupit akcie amerických firem "ve slevě" a získat tak významné podíly ve firmách jako Facebook, Google, Amazon atd.?
Můj skromný odhad
Jde mnohem více o kapitálovou válku, než o obchodní válku – tedy, důležitější než cla a obchodní smlouvy je z dlouhodobé perspektivy to, kdo vlastní kterou firmu, její patenty a výrobní kapacity, kdo tak může ovlivňovat firemní rozhodování a inkasovat podíl na zisku.
Mám za to, že scénář následujících měsíců bude tento:
- Čína "vrhne" na trh velké množství amerických dluhopisů, takže jejich cena (zisk pro investory) náhle vzroste.
- Lákavá cena dluhopisů funguje jako magnet – přitahuje investory v nejistých dobách. Na nervózních akciových trzích to vyvolá paniku, investoři rychle prodají akcie, které beztak už téměř neposkytují dividendy, a místo nich nakoupí dluhopisy. Cena amerických akcií tedy prudce poklesne.
- Číňané obratem "levně" nakoupí tyto akcie a získají tak významné podíly v amerických firmách.
Rád bych se mýlil – jak to skutečně dopadne, uvidíme již brzy.