o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2018/9

USA / Čína

Ovládne Čína USA?

Ovládne Čína americké firmy již v roce 2018?

Ač pravidelně sleduji Bloomberg, Finacial Times a další významná ekonomická média, nezaznamenal jsem v nich zatím úžasně jednoduchý scénář, díky němuž by Čína mohla získat významné podíly v amerických firmách.

Dosavadní fakta

  1. Trhy jsou v posledních měsících velmi nervózní, což lze nejlépe pozorovat na indexu volatility VIX. K tomu většina zisku z ceny akcií za rok 2017 byla na začátku 2018 "vymazána" díky náhlému propadu ceny (více na Bloomberg).
  2. Čína vlastní největší množství amerických vládních dluhopisů ze všech zahraničních věřitelů (aktuální stav).
  3. Tyto dluhopisy může Čína prodat, čímž zvýší jejich cenu (tedy zisk pro investory) a tak i atraktivitu pro ostatní jako je třeba můj nebo Váš penzijní fond, který "přemýšlí" jak naložit s penězi. (Pro vysvětlení: "cenou" se myslí u dluhopisu % úrok - tedy, pokud % úrok roste, tak je pro kupujícího tato "vyšší cena úroku" zajímavější, než nižší cena úroku, protože majitel dluhopisu dostane od dlužníka více zaplaceno na úrocích).
  4. V době nejistoty je často "lepší vrabec v hrsti než holub na střeše", takže do myslí investorů se stále více vkrádá otázka: "má smysl držet akcie amerických firem, když je možná už v budoucnu výhodně neprodám – a zároveň se naskýtá nová možnost nakoupit americké vládní dluhopisy s úrokem cca 3%, tedy skromnější jistota oproti velmi nejistému zisku z akcií v řádu 5 až 7%)"?
  5. Co více si Čína může přát, než koupit akcie amerických firem "ve slevě" a získat tak významné podíly ve firmách jako Facebook, Google, Amazon atd.?

Můj skromný odhad

Jde mnohem více o kapitálovou válku, než o obchodní válku – tedy, důležitější než cla a obchodní smlouvy je z dlouhodobé perspektivy to, kdo vlastní kterou firmu, její patenty a výrobní kapacity, kdo tak může ovlivňovat firemní rozhodování a inkasovat podíl na zisku.

Mám za to, že scénář následujících měsíců bude tento:

  1. Čína "vrhne" na trh velké množství amerických dluhopisů, takže jejich cena (zisk pro investory) náhle vzroste.
  2. Lákavá cena dluhopisů funguje jako magnet – přitahuje investory v nejistých dobách. Na nervózních akciových trzích to vyvolá paniku, investoři rychle prodají akcie, které beztak už téměř neposkytují dividendy, a místo nich nakoupí dluhopisy. Cena amerických akcií tedy prudce poklesne.
  3. Číňané obratem "levně" nakoupí tyto akcie a získají tak významné podíly v amerických firmách.

Rád bych se mýlil – jak to skutečně dopadne, uvidíme již brzy.

Facebook Twitter Instagram