o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Blog
Základy SEO optimalizace
Tvorbě webových stránek se věnuji více než deset let. SEO optimalizace pro mě byla vždy přirozeným základem při vytváření nových webů. Připravit www stránky a poté je optimalizovat, je stejná chyba jako postavit dům a teprve pak si pozvat architekta. Podívejme se společně na základní otázky spojené se SEO optimalizací.
Co je SEO optimalizace?
SEO optimalizace je snaha sdělit co nejlépe vyhledávačům, jaký je obsah Vašich webových stránek. Pouze optimalizované weby mohou vyhledávače Google, Seznam a další nabízet uživatelům v přirozeném (tedy bezplatném) vyhledávání.
» SEO optimalizace není zázračná metoda
Pokud chcete být na první stránce výsledků vyhledávání, musíte si takovou pozici nejprve zasloužit nebo draze zaplatit. Je to stejné, jako byste si chtěli otevřít obchod na newyorské Páté Avenue nebo v Paříži na Champs-Élysées. Je zde jen omezený počet míst a přitom by zde chtěl být každý. První stránka výsledků zobrazí pouze deset položek přirozeného vyhledávání a dostat se mezi ně mohou pak jen ti nejlepší nebo nejbohatší. Pokud budete provozovat obchod s domácími potřebami v Aši, neexistují dnes bohudík již žádné triky, kterými byste mohli dlouhodobě vyhledávače přesvědčit, že jste významnější hráč na trhu než Hornbach, Bauhaus a OBI dohromady.
» SEO optimalizace neřeší kvalitu Vašeho obchodního záměru
Když se rozhodnete otevřít vinotéku na Jižní Moravě, kde bude vedle Vás na každém rohu další dobrý vinař, určitě nebudete mít na růžích ustláno. Prodávat něco, co mají lidé skutečně rádi, je výborný nápad. Ovšem pokud jsou na světě stejných nadšenců tisíce a nejedná se o nic opravdu originálního, pak je konkurence rozhodujícím měřítkem Vašeho úspěchu. Můžete sice vytvořit web na téma „Prvoci a láčkovci“, které má na rozdíl od vína minimální konkurenci, ale můžete pak jen stěží čekat, že tento web bude navštěvovat 10.000 uživatelů denně a zajistí Vám živobytí prodejem prvoků na přidruženém e-shopu nebo reklamou, kterou na tento web umístíte. Jednoduše proto, že toto téma zajímá velmi málo lidí.
» Zlaté pravidlo
Tvořte weby s obsahem, který lidé opravdu chtějí a potřebují – pokud možno pište nebo nabízejte něco jiného než ostatní. A pokud už píšete nebo nabízíte totéž, co ostatní, snažte se to alespoň dělat jinak.
Co je SEO analýza?
SEO analýza je rozbor Vašich stránek a konkurenčního prostředí, jehož cílem je identifikovat nevyužitý potenciál a chyby v prezentaci. Při SEO analýze se používají nejrůznější nástroje a statistiky. Během analýzy jde o to zjistit, jací uživatelé Vás navštěvují (věk, pohlaví, lokalita, zájmy …) a jak se na stránkách chovají (délka návštěvy, počet zhlédnutých stránek, použité klíčové slovo při vyhledávání, typ zařízení a prohlížeče …). Tato data jsou posléze srovnávána s podobou cílové skupiny, kterou chcete oslovit, a zakládá se na ní série doporučení:
- Jak stránky upravit a vylepšit
- Jakou zvolit strategii a prostředky pro komunikaci s návštěvníky
- Jak web dále propagovat
Kromě toho jde při SEO analýze také o identifikaci čistě technických chyb v kódu stránek, které nejsou na první pohled viditelné, ale mohou vyhledávačům pomoci lépe pochopit to, co se snažíte uživatelům sdělit nebo nabídnout.
Co je internetový marketing?
K tomu, abyste na internetu uspěli, obvykle samotná SEO optimalizace stránek nestačí. Musíte mít dobrou a promyšlenou strategii, kterou budete dlouhodobě rozvíjet. Když začnete uvažovat, jestli věnovat peníze na placenou online reklamu, jakým způsobem oslovíte fanoušky na Facebooku nebo kolik času strávíte sháněním zpětných odkazů na Váš web, pak právě začínáte vytvářet internetový marketing. Ale nenechte se zmást – marketing není jen reklama. Jde v prvé řadě o zpětnou vazbu Vašich současných nebo budoucích zákazníků, díky které zjistíte, co tito lidé vlastně chtějí.
Přesvědčovat zákazníky, že jste lepší než konkurence, by měl být až poslední krok Vaší marketingové komunikace. Vždy se snažte nejprve zákazníkům porozumět a Vaše nápady otestovat, než do jejich realizace začnete investovat. Je to hloupé konstatování, ale konzervativní názor Vaší babičky nebo žoviální kritika souseda Pepy je stále lepší zpětná vazba, než vůbec žádná zpětná vazba. A je s podivem, kolik dobrodruhů se znovu a znovu pouští do podnikání na internetu jen na základě vlastní slepé víry v zaručený úspěch.
Jak se SEO optimalizací začít?
Ať už se rozhodnete svěřit do rukou odborného konzultanta nebo budete nadšeným samoukem, je vždy dobré mít nějaký referenční bod. Na internetu existujte nepřeberné množství článků a rad na téma SEO. Ovšem tím prvním, kterému byste měli věnovat pozornost, je SEO příručka přímo od Googlu s příznačným názvem Začínáme s optimalizací pro vyhledávače.
Čeho se vyvarovat?
Všechny nepřirozené a nebo dokonce podvodné praktiky Vám nepomohou a mnohdy dokonce uškodí. Google i Seznam je dnes umí poměrně dobře odhalit. A důležité je, že vyhledávače budou stále chytřejší, takže co neodhalí dnes, odhalí jistě za pár let. O co se jedná?
» Nakupování zpětných odkazů
Obvykle při nákupu získáte odkazy ze stránek, které nemají s Vašim zaměřením zhola nic společného. Vyhledávače je budou proto ignorovat, protože ví, že patrně vznikly nepřirozenou cestou a často dokonce hromadně ve stejný čas.
» Nakupování Facebookových fanoušků
Na první pohled vypadá poutavě, že máte tisíce příznivců, ovšem díky těm falešným neuvidí Vaše příspěvky skuteční přátelé. Facebook totiž vždy zobrazuje každý příspěvek jen malé skupině Vašich přátel a teprve, když je dobře přijat, rozšiřuje se okruh lidí, kteří jej vidí na své zdi. Nakonec je tedy úplně jedno, kolik máte fanoušků na Facebooku. Důležité je, kolik skutečných lidí dokážete zaujmout a kolik jich uvidí Vaše příspěvky. Falešní fanoušci Vám při tom určitě nepomohou.
» Duplicitní, krátký nebo špatně napsaný text
Vyhledávače touží po originálních a dobře napsaných článcích. Nikoho neoslovíte texty, ve kterých budou pravopisné chyby nebo jsou příliš krátké a nemají žádnou informační hodnotu. Na vyhledávače musíte pohlížet jako na každého jiného uživatelé, který se snaží doporučovat ostatním stránky, o nichž si myslí, že jsou kvalitní. Pokud se rozhodnete zkopírovat texty z cizích webů, určitě neuspějete. Google i Seznam dobře ví, kdo a kdy jaký text publikoval.
» Nelákejte návštěvníky, kterým nemáte co nabídnout
Pokud se obsah Vašich stránek uživatelům nelíbí a rychle se z něj vrací na výsledky vyhledávání, aby našli něco vhodnějšího, je to určitě špatný signál – jak pro Vás, tak pro vyhledávače. Můžete mít například poutavé ale současně zavádějící nadpisy, které přilákají pozornost, ale návštěvníka posléze zklame samotný obsah webu. Aby návštěvníci strávili na stránkách pouze deset vteřin, je škoda nejen pro ně, ale i pro Vás.
» Vše, co je podezřelé Vám, bude podezřelé i vyhledávačům
Existuje mnoho dalších SEO praktik. Často postačí zdravý selský rozum, abyste sami odhadli, jaké Vám mohou pomoci a jaké uškodit. Lance Armstrong vyhrál celou řadu Tour de France, byl světovou hvězdou, ale nakonec se na jeho doping stejně přišlo. A s nekalými praktikami v oblasti SEO je to stejné. Mohou Vám dočasně pomoci, ale pokud si chcete budovat dobré jméno a působit na internetu dlouhodobě, pak počítejte s tím, že vše špatné se Vám jednou vrátí. „Nečiň druhým, co nechceš, aby činili oni tobě“ – praví křesťanská zásada, která platí docela dobře i zde. „Vyhledávací“ mlýny melou totiž pomalu, ale jistě.
Co vyhledávače na stránkách ocení
Vyhledávače vždy ocení originální a dobrý obsah. Jak se takový pozná? Jednoduše tak, že se lidem líbí, píší o něm a odkazují jej na svých stránkách a na sociálních sítích. Toto budování dobrého jména a relevantních přirozených odkazů ovšem trvá měsíce nebo i celé roky. Navíc vyžaduje aktivní přístup. Pokud napíšete jen dvě stránky o tom, že jste stavební firma nebo soudní znalec, a necháte je „zaparkované“ pár let, patrně to nebude stačit k dosažení prvních příček ve vyhledávání. Aktivnějších konkurentů bude totiž více, než se vejde na první dvě nebo tři stránky Google a Seznam. A přiznejme si, kdo není vidět na prvních stránkách při vyhledávání, ten jako by nebyl. Jak se říká „Řím nebyl postaven za den“ a ani Vy, pokud jste právě spustili zbrusu novou prezentaci, nemůžete čekat, že se přes noc stanete hvězdou na nebi internetu.