o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2022/04

Recese 2023 - co říkají desetileté americké dluhopisy? Modrá versus červená, co to znamená?

Recese 2023 - co říkají desetileté americké dluhopisy? Modrá versus červená, co to znamená?

​Recese v roce 2023

Znáte tu scénku z Matrixu: Chceš modrou nebo červenou pilulku? Dnes si můžete vzít obě!

V čem je tento graf nenápadný a děsivý zároveň? Modrá přetíná červenou ... Modrá barva ukazuje úrokovou sazbu 10letých amerických dluhopisů - od roku 1980 - tedy skoro celý "náš" život.

Nejsme zvyklí na cokoli jiného, než na klesající úroky vzhledem k rostoucímu zadlužení světa - státu, firem, i nás jednotlivců.

Tyto dluhopisy jsou zásadní pro svět, protože jsou na ně navázané nejen americké hypotéky, ale i nedozírné půjčky zejména Indie a Afriky, jak přes MMF, tak soukromé půjčky v dolarech.

Modrá poskakující linka je reálná úroková sazba. Tlustá červená je nejdelší klouzavý průměr grafu. A ten byl brutálně překonán (minulý týden přes 4%), jak ukazuje červená šipka.

V absolutní míře nejsou současné sazby zvláštní proti minulosti, jak ukazuje graf - ale v relativní jsou zcela mimo rámec únosnosti.

Jenže my (věkem čtyřicátníci) nežijeme absolutní životy (srovnáváte se snad každý den se standardem doby Marie Terezie?), ale relativní - takže přinejmenším příští rok bude relativně totálně v "toaletě", jak jsme to od roku 1980 - tedy skoro celý náš život - nezažili!

Ukáže se, že půjčky nasbírané za mnohá desetiletí nelze se současnou úrokovou sazbou dále financovat.

Jak říká Warren Buffet: když přijde odliv, ukáže se, kdo má plavky a kdo je nahý.

Závěrem: Rok 2023 bude přelomový a zároveň klíčový v našich životech - v tom nejlepším slova smyslu pro každého z nás - všichni ukážeme, jaký máme charakter i schopnost pomoci svému okolí. Kdo investoval životní energii správně a kdo špatně.

Facebook Twitter Instagram