o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2021/06
Co znamená symbol jin a jang? Proudící „dynamická“ mysl v jednom symbolu.
Víte, jaký je rozdíl mezi jin a jang a symbolem kontrastu?
Jin a jang znázorňuje nejen dynamiku, ale i stěžejní fakt, že v každém elementu je i zárodek jeho protikladu (černá tečka v kapce bílé). Ve smrti je i zárodek příštího života. Naopak s každým životem je neoddělitelně spjata jeho budoucí smrt. Zajímavé však je, že i v každém dobru je střípek zla a zdánlivě čisté zlo v sobě obsahuje semínko dobra. Je možná jednoduché tuto myšlenku přijmout, ale mnohem těžší je podle ní žít.
Svět není černobílý
Každý den mě totiž překvapuje, kolik lidí vidí svět černobíle. Když se podíváte do novin a učebnic, často narazíte na „správné myšlenky“ a „dobré lidi“, ikony bez poskvrny, a pak ty zlé, co jsou „proti nám“ nebo popisují svět špatně. Jenže, věděli jste například, že Isaac Newton, velikán fyziky, špatnými investicemi na burze prodělal cca 500 milionů Kč (při dnešním přepočtu inflace)? Nebo, že Adolf Hitler, zavrženíhodná dějinná postava, byl také vegetarián, milovník zvířat a člověk velmi dbající a propagující osobní hygienu?
Patrně si ale nepřestanete umývat ruce a nezačnete jíst maso jen proto, abyste nešli ve stopách Adolfa Hitlera. Podobně byste také neměli hazardovat na burze jen proto, abyste se přiblížili ideálu Isaaka Newtona, že ano?
Jin a jang = dialog vnitřní i vnější
To podstatné je, zda lidi a myšlenky, které obdivujete, vnímáte dostatečně kriticky, nestranně a s nadhledem. Kdo se chce řídit principem jin a jang, nemůže svět vnímat černobílé a měl by být schopen najít a přijmout i odvrácenou stranu lidí i myšlenek, které jsou mu sympatické. Pokud máte svůj oblíbený vzor, celebritu, opinion leadera, kterého sledujete, napadne vás nějaký jeho omyl, poklesek či zaváhání? Pokud ne, měl by to být důvod k zamyšlení, zda takovou osobu nepřijímáte čistě nekriticky, černobíle.
Pokud máte také oblíbený jasný názor či stanovisko (očkování, nadpřirozeno, politika, manželství ...) zeptejte se sami sebe, zda existuje uvnitř vás naděje, že byste někdy v budoucnu mohli změnit názor (černá kapka v moři bílé). Zeptejte se sami sebe, jak by, alespoň teoreticky, mohlo vypadat něco, co by ve vás dokázalo vyvolat pochybnost. Co by vás motivovalo k dalšímu přemýšlení, třeba i přehodnocení pohledu na svět.
Pokud totiž takovou možnost „uvnitř sebe“ nevidíte, je prakticky nemožné, aby vás přesvědčil kdokoli svými argumenty nebo příkladem „zvenčí“.
Obraz vnějšího světa se totiž rodí uvnitř nás.
Jin a jang = život, dynamika a adaptace
Symbol jin a jang zosobňuje dynamiku přirozeného vývoje a koloběhu. Zobrazuje živou přírodu, v níž můžete uříznout větev, ale pahýl stromu obrazí myšlenkami (výhonky), které hledají čerstvá řešení a neprobádané životní cesty. Jin a jang je symbolem adaptace a koloběhu.
Černobílý symbol kontrastu zosobňuje naopak klid, nehybnost a neměnnost. Je v něm ukrytá síla, ale také pomalý zánik. Mramor je velice pevný, ale neživý. Jeho slabinou je proto křehkost, na rozdíl od větví stromů, takže jednoho dne z něj zbude jen prach. Kámen je stabilní, ale neumí růst ani se vyvíjet a přizpůsobovat. Může nepřízni odolávat dlouhé věky, ale postupně zvětrá a jednoho dne se rozpadne. Černobílý svět poskytuje sílu, nehybnost, ale i zánik.
Otázka pro každou otevřenou mysl
Zeptejte se proto sami sebe, zda se vaše mysl podobá mramoru, nebo spíš košatému stromu. Ptejte se sami nejlépe každý den, protože i zdravé dřevo může bez vody (inspirace) nepozorovaně uschnout a rozpadnout se.
Jin a jang je vodítkem pro nepředpojatou mysl. A záleží na vás, v jakém světě se rozhodnete žít.