o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2021/05

Informace je to, co Vás formuje IN!

Informace je to, co Vás formuje IN!

Data a informace

Určitě znáte termín "otevřená data" (open data). Můžete si pod ním představit datový portál data.brno.cz ale i spoustu zveřejňovaného obsahu z městských částí, městských firem, krajských i státních institucí atd. Podstatné ale je, že data nejsou informace. Byť se tyto pojmy často zaměňují.

IN-formace

Data jsou obvykle nic neříkající shluky jedniček a nul. Samy o sobě nemají význam. Jak praví klasik: "Informace je to, co Vás formuje IN". Informace je tedy skutečná přidaná hodnota, která dává smysl nepřehledné změti čísel.

Občan jako uživatel

Každá občan je uživatel města, podobně jako je třeba i uživatelem systému telefonu nebo počítače. Cílem proto je, aby měl každý "občan - uživatel" přehledné informace na dosah ruky. Nebyl informacemi zahlcen, ani zbytečně bombardován. A hlavně, aby měl možnost, pokud bude chtít, si z dostupných otevřených dat vytvořit vlastní nové užitečné informace, o něž se podělí s ostatními.

Data o službách, ne o uživatelích

Cílem proto je sbírat co nejméně dat o uživatelích (občanech) a zajistit jejich bezpečnost. Na druhou stranu zpřístupnit maximum dat o službách, aby město bylo transparentní a vstřícné k rozvoji díky spolupráci (participaci) mnoha jeho občanů.

Aktivní občan

Kdyby 1 ze 100 občanů města Brna věnoval 1 týdně 1 hodinu zkoumání veřejných dat, získá město potenciál 93 datových analytiků zaměstnaných na full time 😉

380 000 / 100 = 3 800 aktivních lidí
3 800 * 4 = 15 200 hodin datové analýzy měsíčně
15 200 / 163 = 93 full time analytiků

Facebook Twitter Instagram