o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2020/16
Rodinné centrum Matáta v Brně – kurzy, pomoc i bazárek
Rodinné centrum
Matáta v Brně pomáhá jako komunitní centrum pro rodiče, kteří se chtějí vzdělávat, vzájemně se podporovat a sdílet své dovednosti a zážitky. Rodinné centrum Matáta poskytuje zázemí pro pohodově a smysluplně strávený čas rodičů a dětí. Místo, kde rodiče najdou pomoc i nová přátelství. Matáta nabízí kurzy nošení a vázání šátků, dále kurzy jógy, šití, zdravého vaření, pořádá bazárek i tábory.
Protože jsem sám rodičem dvou nezbedníků a podpora rodin mi leží na srdci, vyzpovídal jsem Jitku Svobodovou, abych se dozvěděl, co provoz rodinného centra obnáší.
Jitka Svobodová
- v centru působí jako koordinátorka projektů,
- získala ocenění Žena regionu 2018,
- je matka čtyř dětí.
Jitko, nemáš právě na růžích ustláno. Rodinné centrum zasáhla letos karanténa, která znemožnila, aby se konaly všechny komunitní akce, a ještě k tomu Matátu potkalo loni neštěstí – pobočka Brno Husovice byla v listopadu 2019 vytopena (PDF s dokumentací „Co se stalo v Matátě“). Už máte alespoň peníze od pojišťovny na účtu?
Bohužel ne, ještě nemáme peníze od pojišťovny. Je to opravdu těžké období. Když k tomu připočteš vynucenou nečinnost kvůli COVID-19, skutečně není, co závidět. Ale naděje umírá poslední.
To chápu a držím Ti palce. Ostatně, tento rozhovor by měl sloužit právě jako vizitka, aby se lidé dozvěděli, že netradiční rodinné centrum Matáta v Brně existuje a jakou pomoc nabízí, byť ji teď také i samo potřebuje. Prozraď tedy, čím je Matáta zvláštní, nebo se jedná o standardní rodinné centrum?
My se zaměřujeme především na volno-časové aktivity. Aby rodiče neseděli s dětmi doma, případně nešli jen do parku. Cílem je, aby se aktivně učili novým dovednostem (šití, vázání šátků, jóga ...), vyměňovali si zkušenosti. Centrum také do jisté míry slouží jako odrazový můstek pro maminky, aby se mohly snáze vrátit do práce. Snažíme se jim pomáhat prakticky, ale i v posilování sebedůvěry. Začali jsme nabízet i pobyt v mikrojeslích, což je vlastně hlídání dětí. Nedostatek školek se stát totiž snaží řešit i takto oklikou přes rodinná centra, což je dnes právě jakýsi standard rodinných center; tedy pohlídat děti a poskytnout nějaké zázemí.
Já sám jsem Matátu poznal přes bazárek. Jak to s ním vypadá letos?
Dětský bazárek byla naše největší akce. Spousta lidí byla zvyklá nakoupit si, prodat a ušetřit. Sýpka v Medlánkách se bohužel letos opravuje, ale ještě větší problém je situace s koronavirem. Nechtěla bych skončit jako festival Colours of Ostrava, který na poslední chvíli hygienici zatrhli. Možná počkáme na jaro, a nebo se pokusíme udělat bazárek v menším provedení v našich vlastních prostorech v Brně Husovicích.
Jitko, kolik lidí vlastně tvoří Matátu?
Naše centrum zaměstnává několik málo lidí na poloviční úvazek. Pár desítek lektorů funguje pomocí dohody, protože svoji práci nevykonávají pravidelně. A pak je tu samozřejmě velká spousta dobrovolníků – rodičů, bez nichž by to skutečně nešlo. Já sama jsem začínala také jako rodič dobrovolník.
To je zajímavé, tak prozraď víc o Tvých začátcích.
Já jsem se do Matáty dostala před 14 lety, když jsem čekala dvojčata, jako běžná uživatelka. Pak jsem chodila jako maminka, dobrovolník, pomáhat. Matáta v té době fungovala jen na dobrovolnících.
Matáta má nyní i malou výstavu na tablech v chodbě polikliniky Lesná, kde centrum dokonce i kdysi sídlilo.
Co Tě při vedení centra tíží? Co by jsi uvedla na prvním místě?
Určitě papírování. Administrativy za ta léta rozhodně víc přibylo než ubylo. A člověk by svoji energii raději věnoval něčemu jinému, lidem. Navíc smýšlím ekologicky a když vidím kolik papíru je potřeba vytisknout, poslat, založit ... tak mě to skutečně netěší. Máme teď nově i datovou schránku, ale ani ta neřeší tisk dokumentů, jen jejich posílání. Ještě k té administrativě, pokud při podání žádosti o dotaci dostaneš horší hodnocení za to, že třeba napíšeš název ulice s malým písmenem, tak to člověka opravdu nepotěší. Vezmi v úvahu, že v naší oblasti pracují také často lidé s drobnými hendikepy, jako je třeba dyslexie.
Souhlasím s Tebou, že úzkostné dbání úřadů na formalitách je skutečně vyčerpávající. Vím o tom své. Zásadní by měla být smysluplnost toho či onoho projektu. Když už jsi to nakousla, jakým způsobem je rodinné centrum Matáta financováno?
Vyjma drobných příspěvků rodičů tvoří část rozpočtu dotace od města Brna. Ty jsou celkem stálé, takže zhruba víme, co dostaneme. Příspěvek na nájem a na další vybrané aktivity, jako je třeba den dětí a tábory. Část příjmu tvoří také dotace z kraje a z ministerstva (program pro rodinnou politiku a zaměstnávání rodičů s dětmi), ale ty jsou nejisté a ne vždy se nám na ně daří dosáhnout. Bez dotací to ale jednoduše nejde. Přihlásili jsme se například i do programu „zelený dvorek“, což je akce na zlepšení zeleně ve vnitroblocích, včetně environmentální výchovy a vzdělávání v třídění odpadu, recyklace a kompostování.
Dovol na závěr ještě jeden dotaz. Já letos kandiduji za Brno do Senátu a to, co trápí mladé rodiny s dětmi, mě velmi zajímá. Už také proto, že mezi tuto skupinu sám patřím. Ty se setkáváš s mnoha rodiči. Jaké jsou nejčastější problémy, které řeší?
Je to určitě v prvé řadě bydlení. Na běžné nájemné obvykle padne výplata od jednoho z partnerů. Že je těžké umístit děti do školky, to už jsem říkala v úvodu. Další věc je také nástup do zaměstnání po rodičovské "dovolené". Ještě jedna věc mě napadá. Je to sice výjimečné, ale čas od času se tu setkávám i s krizovými situacemi, kdy žena musí odejít od muže. Pak bývá velký problém znovu právě se samostatným bydlením. Těší mě ale, že si dokážeme získat takovou důvěru, že se nám maminky svěří a že jim dokážeme pomoci, poradit, a to i v takto hraničních situacích. Není to totiž samozřejmě posláním rodinného centra, ale to už je život.
Díky za cenné tipy. Věřím, že posledně jmenované budeš muset řešit co nejméně. Přeji hodně sil Tobě i Matátě a přeji, aby se bazárek uskutečnil. Pokud se dostanu do Senátu, zkusíme vymyslet, jak centru i rodinám pomoci. Budu rád za další rady.
Historie rodinného centra Matáta
- 1998 založeno mateřské centrum pod názvem Klokánek. První působiště rodinného centra bylo v budově Vesna na Údolní. V té době nebylo v Brně evidováno žádné rodinné nebo mateřské centrum
- 1999 první stěhování na Brno-Sever na polikliniku Lesná
- 2002 další přestěhování mateřského centra do části prostor školky na ulici Nejedlého
- 2007 došlo k přejmenování z mateřského centra Klokánek na nynější název rodinné centrum Matáta
- 2009 opětovné stěhování do prostor kostela na ulici Vážného
- 2010 první pobočka dodnes sídlí ve sdílených prostorech s Pionýrským oddílem Severka, v prostorách Tepláren Brno v Řečkovicích
- 2018 otevření druhé pobočky v Husovicích, kde je nyní hlavní sídlo rodinného centra Matáta