o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2020/14

Komár a injekční jehla. Víte co mají společného?

Komár a injekční  jehla. Víte co mají společného?

Heslo dne: Nepřátelé nemáme proto, abychom je nenáviděli, ale proto, abychom se od nich učili.

Na světě existuj druhů komárů. Komáři navíc přenáší spoustu smrtelných chorob (malárie, zika, horečka dengue, žlutá zimnice ...). I přesto se můžeme od tohoto nepříjemného a krvelačného hmyzu něco pozitivního naučit.

Položte si jednoduchou otázku: jak to, že komáři bodnutí obvykle zpočátku vůbec necítíte, tedy přinejmenším ve srovnání s bodnutím klasické injekční jehly? Injekční jehla je totiž ostrá, její špička zkosená a je vyrobena z chladné chirurgické oceli. Sací ústrojí komára je proti tomu mnohem složitější zařízení. (Video YouTube: Jak komáři sají krev)

Komár se k Vaší kůži nejprve jemně přichytí a skutečně „něžně“ přisaje, než vysune další část sacího „zařízení“, které má skutečně probodnout kůži. Navíc, komár během vpichu také vrtí hlavou, aby konejšil Vaše nervy. Pohyby hlavy mu pomáhají i proniknout hlouběji pod kůži. Během upířího aktu jsou ve Vaší kůži zasunuty dvě trubice, přičemž jednou z Vás komár odsává krev a druhou do Vás vpouští tekutinu, která obsahuje látku tišící bolest a bránící srážení krve.

Vědci díky této inspiraci vyvinuli speciální jehlu ze silikonu tlustou asi jako lidský vlas, která svým designem a funkcí maximálně připomíná komáří způsob bezbolestného průniku kůží. Vědci počítají s využitím tohoto nového typu jehly například u diabetiků, nebo mnoha dalších onemocnění, kde je potřeba, aby měl pacient dlouhodobě bez bolesti aplikovánu jehlu v kůži.

Ze skvělého cyklu BBC: 30 zvířat, díky nimž jsme chytřejší
Facebook Twitter Instagram