o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2020/12
Čárový kód
Spolupráce je někdy těžká, dohody zdlouhavé, ale rozhodně se vyplácí!
Čárový kód je dnes při nakupování samozřejmostí. Jenže víte, jak těžké bylo jej prosadit? První stopy čárového kódu vedou až do roku 1948, kde u jeho zrodu stál N. J. Woodland, muž, který pomáhal sestrojit i atomovou bombu. Historie patentu čárového kódu je neuvěřitelně pestrá. Konečně až v roce 1974 projel pokladnou supermarketu první nascanovaný výrobek - balíček deseti žvýkaček Wrigley's Juicy Fruit za 67 centů.
Důležité je ale toto: Historie čárového kódu je úžasným dokladem toho, proč se spolupráce vyplácí, a zároveň, jak může být náročné dojít k dohodě. Kouzlo čárového kódu spočívá v tom, že všichni zúčastnění museli podstoupit určité riziko neúspěchu a nést část nákladů - avšak s tím výsledkem, že nakonec budou také všichni benefitovat, protože prodej zboží bude jednodušší rychlejší a tím pádem i levnější.
Nikdo se nechtěl "hnout z místa". Prodejci zboží museli nakoupit nové vybavení k pokladnám, laserové skenery, které budou umět kódy přečíst. Výrobci pro změnu museli začít všechny výrobky dodatečně označovat čárovými kódy. Výrobci tak nechtěli tisknout čárové kódy na výrobky, dokud prodejci nebudou mít skenery. Prodejci odmítali pořizovat scannery, dokud na výrobcích nebudou čárkové kódy. A navíc, nebavíme se o jednom výrobci a jednom prodejci, ale o obrovské škále konkurentů na obou stranách jednacího stolu. Po mnoha letech se však dohoda podařila a mají z ní užitek dodnes všichni.
Díky čárovým kódům například při změně ceny (sleva) nemusí prodejce vzít do ruky každý výrobek a etiketovacími kleštěmi změnit jeho cenu. Stačí vyměnit jen štítek u regálu. Zboží, které je prodáno i skladem, je zároveň pečlivě evidováno v systému, což zjednodušuje práci a znesnadňuje podvody.
Stran dohody o standardech: Zamyslete se také například, kolik existovalo ještě před deseti lety typů nabíječek k mobilům a kolik jich máme dnes? Nabíječkou Nokia hravě nabijete i telefon Samsung. Podobně i paměťové SD karty, které použijete ve videokameře fotoaparátu i telefonu úplně stejně. Kdo pamatuje videokamery z 90. let, na páskové kazety, patrně také ví, kolik existovalo nekompatibilních systémů vedle sebe (Panasonic, Sony, ...)
Spolupráce je někdy těžká, dohody zdlouhavé, ale rozhodně se vyplácí!
Ze skvělého cyklu BBC: 50 věcí, které vytvořily moderní ekonomiku