o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2019/10

Politika

Konec nudných proslovů

Já, Piráti a konec nudných proslovů?

Tisíce lidí na náměstích protestují proti premiérovi. To je čas kdy je zbabělé stát s rukama v bok a říkat si tiše, že mě se to netýká. Na vysoké škole jsem mnoho let působil ve fakultním i univerzitním „velkém“ senátu, takže o tom, co je to politika, nemám žádné iluze. Upřímně, praktická politika je často velmi nepříjemná, a proto v ní ve zvýšené míře obstojí bezpáteřní jedinci (včera bylo včera ale dnes je dnes) nebo lidi s hroši kůži (nikdy neodstoupím, nikdy, nech si to všichni zapamatují). Avšak svět bude takový, jaký si jej uděláme, takže nemá smysl na politiku nadávat, ale zatnout zuby a zkusit to třeba změnit.

Rozhodl jsem se proto udělat dvě věci:

  1. Nakouknout Pirátům „pod pokličku“ (detailně prostudovat dlouhodobý program), a také zkusit zjistit, co se děje hlouběji v podpalubí této mladé energické strany (diskusní fórum strany, členské profily atd.).
  2. Sepsat vlastní vizi a motivaci. Odpovědět sám sobě: Co bych v politice chtěl uplatnit, pokud bych se někdy v budoucnu rozhodl přece jen přiložit i své polínko do skutečného politického ohně?

1. Příznivec Pirátů

Každý příznivec Pirátů, získá možnost přispívat do internetového fóra. Rozhodl jsem se tento krok učinit proto, abych mohl případně vznést dotaz mezi Piráty pro vysvětlení programových bodů, které nahlížím jako nejasné.

Mohu Pirátům pomoci?

Věřím, že ano. Hledat řešení problémů v dnešní složité a globalizované době je úkol pro mnoho bystrých hlav, takže rád moji maličkost připojím k proudu kritického myšlení. Co z toho vzejde, není předem jisté, ale přinejmenším mohu Pirátům poskytnout zpětnou vazbu.

Souzním s programem pirátů na 100%?

Ne, nemá smysl předstírat, že souhlasím se vším, co mají Piráti v programu. Stejně tak ale najdu dost rozdílů v preferencích s moji manželkou (Lenka raději filmy, já knihy, Lenka ožívá po 20.00, já usínám atp.) a přesto máme za sebou již více jak deset let šťastného soužití a vzájemné podpory.

Kde tedy vidím věcí jinak?

20 zásadních bodů bych mohl myslím podepsat. Rozdíly ale vidím v mnoha detailech. Nemyslím si například, že sektorová daň pro banky je zcela klíčová. Přímá demokracie je skvělá věc, ale musí se používat obezřetně, podobné jako jaderná energie, Bitcoin považuji spíše za pozoruhodného průkopníka užitečné technologie, spíš než za svatý grál nové ekonomiky atd. Své komentáře budu publikovat postupně a samostatně podle témat k jednotlivým bodům programu Pirátů.

2. Vlastní vize a motivace

A nyní to hlavní ...

Motivace

Svědomitý člověk kolem čtyřicítky by měl začít přemýšlet, jak se odvděčit společnosti za to, co od ní získal. Často přemýšlím, co udělat pro to, aby Země byla lepším místem k životu pro naše děti ... zní to jako klišé, ale co naplat, opravdu to tak vnímám ;-)

Vize a hlavní témata

Stát

Stát je skvělý, ale neumí vyprávět anekdoty, pohladit bolavé koleno, ani sbírat šišky do kamen. Rodina, přátelé a místní komunita jsou proto důležitým pilířem života, o nějž musíme pečovat.

Zodpovědnost

S kůží na trh! Kdo rozhoduje, zaslouží bohatou odměnu, ale i patřičnou zodpovědnost za případnou špatnou volbu. Omlouvání chybujících bank, politiků nebo úředníků by mělo být minulostí.

Spolupráce

Planeta bude taková, jakou si ji uděláme. Spolupráce je účinnější než válka, takže se učme mluvit, spíš než řinčet zbraněmi.

Víra

Život bez víry je jako řeka bez vody. Žijeme ve společnosti blahobytu, kde se často zapomíná nejen na ideály, ale i na druhé. Každý by měl proto najít víru ve smysluplný život, díky níž bude zářit spolu s ostatními hvězdami na obloze života.

Jaký jsem?

Povahový typ INTJ. Vím, že správná řešení nejsou ani vlevo ani vpravo, ale jsou to jednoduše ta, která jsou účinná. Nerad se hádám. Naslouchám, protože ten, kdo mluví, se nic nového nedozví. Na politiku jsem patrně příliš introvertní, ale na druhou stranu – v demokratické politice rozhoduje každý hlas stejnou vahou, lhostejno, zda měl předtím hodinový proslov nebo jen krátce shrnul, co si myslí.

Závěr

Důležité je soustředit se na to, co nás spojuje, víc než na to, co nás rozděluje. Naše názory, shodné i rozdílné, by měly tvořit schody do nebe lepších zítřků pro celou společnost. Rozhodl jsem se proto začít v delším horizontu alespoň uvažovat, jestli najdu příležitost, odvahu a podporu okolí zkusit opustit pohodlnou roli „webového filosofa“ a vstoupit do politiky i aktivnějším způsobem.

Nu, uvidíme ...

Facebook Twitter Instagram