o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2018/4
Růst HDP
Co když HDP neroste? Značí klesající HDP nižší blahobyt?
Myslíte, že HDP musí stále růst? Často slyšíme s obavou televizní hlasatelky, jak se ptá nějakého ekonoma: "A co se stane s naší životní úrovní, když HDP neporoste nebo dokonce klesne?"
Co je HDP?
Dle Wikipedie je HDP (hrubý domácí produkt): "celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená za dané období na určitém území". Jinak řečeno, HDP měří peněžní hodnotu zboží a služeb, jež vzniknou a jsou prodány na území státu.
Jak lze však ukázat na jednoduchém příkladu, že hodnota HDP nemusí mnoho vypovídat o celkové úrovni blahobytu ve společnosti.
Ženy na mateřské "dovolené"
Představte si dvě farmaceutky, řekněme Eliška a Veronika, obě kamarádky. Eliška je na mateřské dovolené, stará se o domácnost a děti, Veronika pracuje v lékárně. V tu chvíli je Veronika ekonomicky aktivní a přispívá k tvorbě HDP svoji prací, ale první se na růstu HDP aktivně prací nepodílí.
Jenže kdyby šla Eliška pracovat do lékárny místo Veroniky, a přitom svoji kamarádku Veroniku zaměstnala, aby se jí starala o domácnost a děti, pak by byly ekonomicky aktivní obě, což by se podepsalo na vyšším HDP.
Výsledek tedy je, že kdyby všechny ženy šly šest neděl po porodu do práce a zaměstnali by legálně jako pečovatelku o domácnost vždy jednu kamarádku, na jejíž místo by nastoupili, bylo by HDP rázem výrazně vyšší. Ovšem přispělo by to k vyššímu blahobytu? Obávám se, že vůbec ne.
Ostatně přesně naopak tomu bude, když si zámožná žena vezme za muže svého řidiče a ten přestane být jejím zaměstnancem (řekněme, že ji bude nadále vozit zdarma).
Umělá zaměstnanost
Další možnost, jak uměle zvýšit HDP je také podporovat zaměstnanost i tam, kde je v podstatě zbytečná. Jak mi správně připomněl kamarád před publikací tohoto článku: "pokud necháte někoho vykopat jámu a poté ji zase zasypat a zaplatíte mu za tuto činnost, pak pomáháte zvyšovat růst ekonomiky a HDP".
Ale nebojte se, v praxi se nejedná o takto křiklavé mrhání lidské energie. Lidská fantazie je totiž mnohem důmyslnější. Třeba v Japonsku patří k výtahům rovněž i příjemná obsluha, která za Vás zmáčkne knoflík ("elevator operator") a jistě Vás třeba v návaznosti na mnohdy bizarní úřední formuláře napadnou i další podoby zaměstnání, které se odráží v DPH avšak k obecnému blahobytu přispívají pramálo.
Užitečné věci zdarma
V současné době máme k dispozici zdarma spoustu služeb, za které jsme dříve museli platit, což se rovněž významnou měrou promítá na výši HDP.
Programátor, který udělá textový editor Word jako zaměstnanec Microsoftu se podílí na zvyšování HDP i blahobytu. Máme díky němu užitečný nástroj na psaní textů na PC, za který platíme. Ovšem když podobný program (Libre office) vytvoří programátoři ve volném čase jako "open source", nezvyšuje se sice HDP ale blahobyt rozhodně ano. Kvalitní textový editor, který je zdarma, rozhodně zvyšuje blahobyt více než ten, který stojí několik tisíc korun a díky němuž si již nekoupím třeba parfém, tenisovou raketu nebo luxusní psací pero.
Podobně se do HDP nezapočítávají všechny služby v mobilu či na internetu, které jsou zdarma a které činí náš život jednoznačně blahobytnějším. Například filmy a hudba na uloz.to (legálnost ponechme chvíli stranou), informace na googlu, které ušetří spoustu drahých knih, dále nástroje jako slovník, svítilna, rádio či budík, které jsou již integrované v mobilu, atd. Dále třeba wikipedie, pixabay (databanka bezplatných fotografií), YouTube plné videoklipů, přednášek z prestižních univerzit, návodů (od návod, jak vyměnit baterku v hodinkách, až po návod, jak provést seřízení brzd na bicyklu, nebo jak postavit skleník). Díky všem těmto službám zdarma, které HDP nezvýší ani o pětník, můžeme naše peníze vynaložit za jiné aktivity, třeba za cestování nebo lepší stravu.
Společenství
Chatařská osada, kde si svépomocí zvelebují členové takového "společenství" okolí a budují hodnoty (most přes potok, oprava značení cest, vzájemná pomoc při opravě střechy ...), tedy místo toho, aby zaměstnali stavební firmu a další řemeslníky, tím také ochuzují HDP, ale přitom činí společnost jako celek blahobytnější.
HDP nebo blahobyt
Takže závěr zní: pokud Vám leží na srdci HDP, rozhodně si na vše pozvěte odbornou firmu, od sekání trávy na zahradě až po praní a žehlení, které jistě může obstarat specializovaná prádelna. Nejlépe také zaměstnejte na plný úvazek někoho, kdo se Vám bude starat o domácnost. A ne abyste si vzali od sousedky vejce, která nejsou účetně evidována. Nu, a pokud je Vám DPH vlastně ukradené a řešíte "jen" blahobyt, zamyslete se, čím můžete prospět ostatním, a co udělat, aby byl svět trochu lepším místem k životu. A hlavně, až bude nějaký ekonom v televizi mluvit zase o HDP, berte jeho slova s velkým nadhledem.