o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2017/22

Důvěryhodnost médií: Jak věřit médiím, když můžete Obamovi vložit do úst jakoukoli větu chcete?

Otázka je jasná: "jak věřit médiím, když se sami novináři již nebudou moci spolehnout na důvěryhodnost materiálu, který jim dorazí do redakce"? Samozřejmě, vždy bylo možné retušovat fotografie, případně z nich přímo pomocí odstraňovat nepohodlné osoby (např. článek: Nejslavnější retuše fotografií politiků: Mazali i Zápotocký a Gottwald!). Technologie Hollywoodských studií již v roce 1994 umožnily setkání Forresta Gumpa s JFK (viz. video níže). Jenže dnes jsme zase o krok dál.

setkání Forresta Gumpa s JFK

Pomocí vhodného softwaru je možné sestříhat lidský hlas téměř dokonale tak, aby vznikly zcela nové věty, které dotyčný nikdy nevyslovil. Stačí mít dostatek vstupního materiálu, tedy veřejné projevy, záznamy telefonních hovorů, odposlechy, cokoli.

Novinkou však je, že takto sestříhaný hlas můžete vložit do úst prakticky komukoli. Touto procedurou ("synchronizace rtů") se zabývají na univerzitě ve Washingtonu a jejich výsledky jsou dech-beroucí! Nutno připomenout, že se jedná teprve o první ukázku toho, čeho jsou jejich algoritmy schopné – vývoj povede jistě k větší dokonalosti a zjednodušení celého procesu. Níže video, kde máte mimo jiné možnost vidět 4x bývalého prezidenta Obamu, jak říká stejnou větu. Samozřejmě jen jeden je ten "pravý".

video, kde máte mimo jiné možnost vidět 4x bývalého prezidenta Obamu, jak říká stejnou větu

Co nás tedy v budoucnu čeká?

Určitě dojde k rapidnímu poklesu důvěry v to, co vidíme v médiích, když začne být zřejmé, že manipulace s obrazem i zvukem je poměrně jednoduchá. Sama média by se proto měla snažit kultivovat prostředí tím, že budou ověřovat věrohodnost materiálu více než dosud. Příznivci "fake news" (falešných  zpráv) si však mohou mnout ruce. Přibude také soudních sporů, které však není v lidských silách rozhodnout a uvidíme "souboje algoritmů". Tedy jedny, které falešné materiály vyrábí, a druhé, které je odhalují.

Výsledkem této šířící se nedůvěry, alespoň dle mého skromného názoru, bude další podpora "lokalizace", tedy opaku globalizace. Běžný člověk místo médií začne věřit zase jen tomu, co sám na vlastní oči vidí a slyší, případně tomu, co na vlastní oči viděli jeho nejbližší, což je například jednání místního zastupitelstva na radnici, spíše než sjezd MMF, let NASA na Mars nebo "údajná" aktuální situace ve válečné oblasti někde tisíce kilometrů daleko.

Facebook Twitter Instagram