o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2017/16

Jak Čechům zajistit platy jako v Německu?

Ach, mít tak platy jako v Německu! To slyší člověk i necelých třicet let po sametové revoluci. A proč už je tedy vlastně nemáme? Odpověď je jednoduchá. Vyšší příjmy jsou tam, kde je kapitál a ti, co jej vlastní, tedy kapitalisté.

Místo výroby, která často nemá velkou zvláštní přidanou hodnotu (takovou lze často bez problémů přesunout kamkoli jinam, kde je práce ještě levnější), je potřeba mít více vývoje a vlastních inovativních nápadů.

Jako ilustrativní příklad srovnejte tyto dvě společnosti. První vyvíjí softwarovou aplikaci, potřebuje tedy maximum vynalézavosti, a druhá se neobejde bez výroby, resp. vývoj je jen menší částí celku.

Snapchat má 66x méně zaměstnanců, ale přesto vyšší tržní hodnotu. Jeho majitelé a jistě i dobře placení programátoři chtějí po práci chodit do místních luxusních barů, kadeřnictví, butiků, kupovat obrazy od regionálních umělců, které znají z televize, zaplatí jmění za nejlepší domácí chleba od pekařů atd.

Jinak řečeno, úspěšní kapitalisté s sebou přinášejí i kapitál, který z nemalé části vrací do lokální ekonomiky. Takže pokud budeme mít v České republice více kapitalistů, tedy lidí s originálními nápady, kteří jsou schopni spolu s dalšími vynalézt například lék na rakovinu nebo novou aplikaci na ovládání bytu či automobilu mobilním telefonem, pak bude v České republice možná druhé "Silicon Valley" a s ním i mnohem více peněz, které se mohou promítnout do místní ekonomiky mezi "obyčejné" lidi (pekaři, kadeřníci, prodavači bot ...). A platy u nás budou konečně stejné, nebo dokonce vyšší, než v Německu.

Bez vzdělání to nepůjde

Netřeba asi vyzdvihovat, že nezbytnou podmínkou většího množství "chytrých" lidí, kteří mají také potenciál stát se úspěšnými kapitalisty, je vzdělání. Krásná je třeba myšlenka dát učitelům na ZŠ a SŠ 40 tisíc Kč měsíčně, jak navrhují ve svém programu Realisté. Takové navýšení by možná přilákalo do školství i prakticky zdatnější jedince, ale na rozpočtu státu by to bylo patřičně znát.

Mám skromnější nápad, jak propojit školství s praxí. Jsem OSVČ a na rozdíl od mnohých "vykutálených" podnikavců, kteří sbírají všechny dostupné účtenky a faktury, aby na konci roku dokázali, že nemají žádný zisk a tudíž co zdanit (nic nevydělali nebo dokonce vykazují i ztrátu), já již mnoho let daně platím. Přijde mi to fér státu něco dát, když od něj i jisté služby dostávám (že bych mohl dostávat za tyto odevzdané peníze i výrazně lepší služby je určitě pravda, ale to už je na jiné zamyšlení).

Přednášky úspěšných podnikatelů pro školy

Můj nápad tedy je: co nabídnout firmám a živnostníkům, aby pro střední a vysoké školy připravili přednášky, za které by si mohli snížit odvedenou daň? Každá 40ti minutová přednáška na půdě školy by představovala slevu na dani v hodnotě řekněme 1 000 Kč. Maximální limit by byl 8 přednášek za jeden rok, tedy odečtení 8 000 Kč (pro srovnání: za 1. dítě lze odečíst cca 13,5 tisíce Kč u OSVČ).

Každá střední či vysoká škola by si v rámci volné nabídky a poptávky mohla vybrat, zda se jí dotyčný podnikatel zamlouvá, tedy oslovit jej nebo naopak přijmout jeho nabídku, a také zhodnotit, zda jsou jeho přednášky z praxe hodnotné ("pane řediteli, pozveme ho příště nebo už raději ne?").

Všechny přednášky by měly skončit rovněž publikované na YouTube, což dnes s chytrými telefony a prezentační technikou není v podstatě žádný problém. Přednášky podnikatelů z  praxe by byly dostupné veřejně pro vzdělání naprosto všem a zároveň by bylo jednoduše možné zkontrolovat, zda na té či oné škole dbají na kvalitu hostujících podnikatelů.

Další kamínek do mozaiky

Nedělám si iluze, že by touto formou podnikatelé vyzrazovali své cenné "know-how" konkurenci, ale každý úspěšný podnikatel, se kterým může vést student dialog, je určitě cenným příspěvkem pro vzdělávání budoucích podnikatelských elit.
Ti neschopní nebo opravdoví nešťastníci, co zisk nemají, případně "vyčůránci" jakbysmet, by jednoduše přednášet nepotřebovali, zatímco Ti šťastnější a schopnější podnikatelé by si mohli legálně snížit daně a udělat zároveň něco záslužného pro budoucí generace.

Samozřejmě si nedělám iluze, že se jedná o spásný nápad pro školství, ale spíše o další kamínek do mozaiky lepších zítřků – s vidinou studentů lépe připravených na to, co je čeká v praxi. Věřím, že když u nás budou studenti chytřejší a nápaditější, mohli bychom se pak  jednou skutečně dočkat průměrných platů jako v Německu.

Diskuze

Níže zajímavé náměty a připomínky, které jsem dostal po zveřejnění tohoto článku:

Facebook Twitter Instagram