o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Kaleidoskop 2017/15
Jak vybrat hodinky? Kvalitní hodinky za rozumnou cenu, luxusní šperk nebo hodinky jako investice?
Kapitoly: strojky, sklíčka, hodinky za rozumnou cenu, módní hodinky, zlaté hodinky, luxus pro zámožné, ambasadoři, investice
Foto: Steinhart Ocean One Vintage Chronograph White za zhruba 30.000,- Kč
Jaký strojek vybrat?
Rozhodnout se pro koupi hodinek, to znamená především ponořit se do nekonečného moře modelů, které Vás budou vábit stejně jako pestrost korálového útesu. Kde tedy ale s výběrem začít? První volba, díky níž z oceánu nepřeberných typů vyřadíte dobrou polinu, je výběr strojku. Budete se muset rozhodnout mezi strojkem mechanickým nebo elektronickým.
Foto: Tissot Chemin des Tourelles za zhruba 20.000,- Kč s vynikajícím mechanickým strojkem Powermatic 80
Mechanický strojek
Mechanický strojek je klasika, která hodinky provází od pradávna. Nikdy sice nedosáhne přesnosti elektroniky, ale ten pocit titěrných soukolí prodchnutých duchem historie je prostě jedinečný. Ovšem pozor, takový tikající orloj na Vaší ruce nevydrží věčně. Smiřte se s tím, že mechanické hodinky musíte nosit ("automat") nebo natahovat ("manuál") alespoň obden a nejméně jednou za měsíc nastavit také přesný čas. Pohled do "strojovny" přes zadní část hodinek je však častý estetický bonus, který pohladí při každém nasazení či sundání hodinek z ruky.
Quartz čili na baterku
Elektronika v náramkových hodinkách je tu od roku 1971. Pokud máte v krvi přesnost a začínáte být nervózní, když má vlak již pár vteřin zpoždění, pak jste pravým adeptem na exaktní bateriový strojek, tzv."quartz". Životnost elektronických hodinek je však omezena a obvykle se udává na zhruba dvacet let. Při koupi "quartzek" tak patrně nemusíte myslet na vnoučata a zahrnovat hodinky jako dědictví do závěti. Nicméně, stejně jako lze vyměnit motor v autě, je možné bez problémů také vyměnit kompletní vnitřnosti Vašeho tikajícího miláčka. Jenže nikdo Vám nezaručí, že za dvacet či padesát let bude ještě stojek k Vašim hodinkám vůbec k sehnání.
Safírové sklíčko
Máte rádi hodinky vojenské, společenské nebo sportovní? Na výběru nezáleží! Pokud se budete chtít kochat dokonalým ciferníkem, kterému každou hodinu nadšeně zatleskají dvě ručičky, safírovému sklíčku se prostě nevyhnete – to jediné se totiž postará o bezchybný pohled na krásu Vašeho malého precizního společníka. Každý škrábanec na sklíčku působí jako bláto a prach na výloze luxusního obchodu.
Pokud si vybíráte nové hodinky, ujistěte se vždy, že mají skutečně safírové sklíčko a nenechte se ošálit marketingovými zaklínadly jako "tvrzené sklo" nebo "safírem potažené sklo". Safír jako odrůda korundu je na Mohsově stupnici tvrdosti na devátém stupni hned za diamantem.
Foto: Certina DS za zhruba 20.000,- Kč s vynikajícím mechanickým strojkem Powermatic 80
Hodinky za rozumnou cenu
Drtivá většina smrtelníků, kteří sledují každý měsíc počet složenek, jež jim dorazí do schránky, případně se zajímají i o ceny za táborové pobyty dětí během letních prázdnin, tací koupě chtiví nadšenci se v prvé řadě zaměří na visačku s cenou. Nutno dodat, že u skutečně luxusních značek bude patrně nedbale schována protože: "kdo se ptá na cenu, tak na to nemá".
Pokud si chcete vybrat dobré hodinky, smiřte se s tím, že cifra na cenovce bude mít patrně stejný počet čísel jako je prstů na ruce, která bude hodinky posléze nosit. Kvalitní bateriové hodinky pořídíte zhruba od pěti tisíc korun výše a mechanické za více jak dvojnásobek.
Automaty
Pokud jste se zamilovali do mechanických hodinek, určitě budete chtít také nápis "Swiss made", abyste při pohledu na ciferník zahlédli vždy i nenápadné odlesky Alp. Pokud Vás zajímá poměr cena/ výkon, zvolíte patrně hodinky se švýcarským strojkem ETA, který je široce rozšířen u značek Tissot, Certina, Hamilton nebo třeba méně známý, o to však exklusivnější Steinhart. Chcete-li si vybrat Vaše první kvalitní "automaty", rozhodně je dobré začít s prohlídkou sortimentu právě těchto značek.
Quartz čili na baterku
Kdo má rád elektroniku, ale nechce se podvolit trendu "chytrých hodinek", nemusí nutně spoléhat na Švýcarsko. Klasikou "quartzek" je japonské Seiko nebo Citizen. Ovšem, musíte být ostražití, celá řada levnějších modelů této značky nemá bohužel safírové sklo. Spojení velmi příznivé ceny, vkusného designu a safírového skla naleznete u švýcarského výrobce Candino, kde krásné zpracování mnohých modelů napovídá, že by hodinky mohly mít na cenovce ještě jednu nulu na konci.
Dobře uděláte, i když se podíváte na výrobce hodinek jako jsou Wenger, Victorinox nebo Hanowa – značky, které máte možná spojeny s výrobou švýcarských armádních nožů. Všechny modely hodinek, které si u těchto firem můžete vybrat, však mají dech-beroucí poměr ceny a kvality.
Při výběru bateriových hodinek stojí ještě za pozornost skandinávská značka Danish Design, kde za pár tisícovek dostanete velmi vkusný vzhled a u mnoha modelů i požadované parametry (safírové sklo).
Foto: Candino Classic za zhruba 6.000,- Kč
Pokud máte skutečně hluboko do kapsy
Levné automaty
Máte "hluboko do kapsy", ale přesto byste si chtěli vybrat nějaké "automaty" do deseti tisíc korun? Safírové sklíčko je základ, z toho slevit nemůžete. Ovšem švýcarský strojek není absolutní nutností, takže pokud se spokojíte s jeho levnější japonskou (Miota) nebo čínskou (Sea Gull) obdobou, můžete si pořídit velmi pěkné hodinky Watch Gecko nebo Tisell, u nás k dostání v e-shopu NejPanskeHodinky.
Levné quartzky
Pokud si chcete udělat radost a nemít přitom vítr v peněžence, pak se podívejte na českého výrobce JVD. Vybrané modely mají safírové sklo a cena přitom nemusí překročit ani dva tisíce!
Známé módní značky
Pokud si chcete vybrat značkové hodinky od firmy, která se však v prvé řadě zabývá výrobou textilu, módou či parfémy, tedy jména jako Hugo Boss, Gucci, Armani, Adidas, Calvin Klein atp., můžete být jednoho dne zklamáni. V této kategorii 5 – 10 tisíc Kč platíte hlavně za značku, ne za kvalitu. Ošoupané minerální sklíčko Vás po nějaké době přesvědčí, že rozostřený pohled na jméno věhlasného módního návrháře je asi stejně strhující jako pohled na sochu svobody zahalenou v mlze. Za stejné peníze můžete u konkurence pořídit lépe.
Zlaté hodinky – luxusní šperk pro usedlé pány i dámy
Pokud chcete udělat radost k jubileu někomu blízkému, měli byste vsadit na zlato. Jeho cena v dlouhodobém horizontu neklesá a pohled na žlutě zářící kotouč na zápěstí člověka utvrdí o tom, že úspěch se nevylučuje s láskou.
Elegantní vzhled, úžasný švýcarský strojek "Powermatic 80" s velkou přesností i rezervou, a kabát z pravého zlata naleznete v hodinkách Tissot Vintage 18K, jejichž cena mezi 60 až 70 tisíc Kč je skutečně velmi příznivá, tedy alespoň ve srovnání s konkurencí, kde zlaté hodinky většinou začínají až za hranicí 100 tisíc korun.
Foto: Zlaté hodinky Tissot Vintage T-Gold za zhruba 60.000,- Kč
Výběr luxusních hodinek – v čem tkví kouzlo?
Možná Vás to překvapí, ale z pohledu běžného uživatele u drahých hodinek nezáleží již tak moc na tom, co je uvnitř, ale především na tom, jakou legendou je značka opředena a jakým kouzlem ten či model opentlen. Jeden příklad za všechny – dva modely ze spolehlivého eshopu ChronoShop:
MeisterSinger Nº 02 AM6603N
Jen jedna ručička? A název jako z Wagnerovy opery? Na tom něco přece musí být! Tedy alespoň za cenu přes 50.000,- korun. Nejsou ze zlata? Bohužel ne. A stojek? ETA Unitas 6498. To znamená co? ... podíváme se jinam.
Steinhart MARINE CHRONOMETER II arabic
Klasický vzhled, cena kolem 12.000,- korun a ejhle, strojek ETA Unitas 6498.
Co to tedy znamená? Pokud si vybíráte hodinky, buďte vždy připraveni na to, že za "totéž" (tedy totožný stojek) můžete pod jednou nebo druhou značkou zaplatit i několikanásobně vyšší částku!
Peníze neřeším
Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají měsíční příjem v šestimístných číslech, případně díky výhře v loterii nebo dědictví máte matraci místo pružin či molitanu naplněnou hotovostí, pak Vás nemusí vůbec trápit, kolik hodinky stojí. Vy budete vybírat pouze srdcem!
Pro Vás jsou tu značky jako IWC, Rolex, Omega, Breitling, Tag Heuer, Rado a mnohé další.
Foto: George Clooney jako ambasador hodinek Omega
Ambasadoři
Ambasadoři jsou oficiální zástupci hodinářských firem, kteří jsou placeni za to, že dělají značkám reklamu, případně se jedná o celebrity, které "jen" nosí své oblíbené hodinky, se kterými je pak zahlédnete v médiích či na filmovém plátně.
Právě ambasadoři a celý propracovaný marketing kolem luxusních hodinek, jsou tím, proč se nakonec movitější jedinci rozhodnou pro výběr té či oné značky.
Pro inspiraci si můžete prohlédnout seznam celebrit, který je sestaven z bývalých i současných osobností zvučných jmen, z nichž většina oficiálně propůjčila svoji tvář reklamě na některé hodinky.
Herci
Rolex
James Cameron – když točíte Terminátora nebo Avatar, musíte přece vědět, v kolik máte sraz se štábem a herci v Holywoodu
Paul Newman – láska k rychlým autům dělá své; vědět, za v jakém čase jste protnuli cílovou čáru, to chce styl a ne jen nějaké obyčejné stopky
Sean Connery – být první James Bond je závazek na celý život, fortelné hodinky jsou proto grunt
Jean Paul Belmondo – i francouzský komisař či rozverný muž z Ria si může dodat šmrnc se švýcarským hodinářským gigantem
Robert Redford – Tři dny kondora, Butch Cassidy a Sundance Kid, Zaříkávač koní nebo Podraz; to jsou filmy, které potřebují charismatického chlapa, který ví, kdy je pravý čas usmát se, udeřit nebo zařadit zpátečku
Omega
George Clooney – prošedivělý, přitažlivý herec, filmový režisér, producent a scenárista ví, že život začíná alfou a končí omegou
Nicole Kidman – silná, emancipovaná žena s půvabnými štíhlými rysy spoléhá na hodinky, které nikdy nezklamou
Daniel Craig – sexy drsňák a další James Bond, který si umí správně vybrat pomocníka, jenž pomůže z kdejaké šlamastyky
Pierce Brosnan – i další svůdnější a elegantnější verze Jamese Bonda potřebuje chytrého hodinkového "parťáka", který v nouzi vypomůže laserem, lanem, magnetem nebo trhavinou
Breitling
John Travolta – začnete taneční Pomádou, odpočinete si v Kdopak to mluví, střihnete si drsnější Pulp Fiction a nakonec zjistíte, že létat tryskáčem je vlastně nejlepší
Tag Heuer
Brad Pitt – Sedm let v tibetu uteče jak voda, takže bez pořádné časomíry už ani Podfu(c)k nepůjde
Leonardo DiCaprio – s Titanikem to jde dolů, ale se správnými hodinkami stoupáte pro změnu zase nahoru
Steve McQueen – závodní okruh Le Mans je tím, co z Vás udělá legendu
Cameron Diaz – modrooká blondýna potřebuje určitě vědět, kdy začíná Svatba mého nejlepšího přítele
Sportovci
Rolex
Tiger Woods
Roger Federer
Björn Borg
Omega
Breitling
Zpěváci a hudebníci
Rolex
Eric Clapton
Michael Bublé
Placido Domingo
Omega
Vulcain
Oris
Duchovní
Rolex
Papež Jan Pavel II. – inu zdá se, že náboženské přemítání tříbí nejen ducha ale i materiální vkus, navíc na bohoslužbu se jistě chodí na minutu přesně
Dalajláma (Tändzin Gjamccho) – "darovanému koni na zuby nehleď" praví přísloví, takže i plandající Rolexky na ruce svatého muže se snesou s jinak nezakrývanou zbožností a pokorou
Investice
Pokud vybíráte hodinky jako součást investičního portfolia, pak se zaměřte na malé limitované série nejdražších značek jako jsou Patek či Cartier, nebo nejlépe na ruční kusovou výrobu hodinek; v české republice například Seryn.
Budete možná překvapeni, že i obyčejné Swatchky, které v osmdesátých letech ztvárnil americký umělec Keith Haring, se dnes prodávají za mnohonásobek pořizovací ceny.
Ostatně myslím si, že kdyby třeba Karel Schwarzenberg nenosil velmi luxusní letecké IWC, a spojil by svoji osobu s nějakými výstředními Swatchkami, jejich cena by pak v charitativní aukci jistě stoupala až do nebe.
A co české Primky?
Abych nezapomněl, značka Prim je spojena s letitými spory mezi ELTON hodinářská, a.s. a MPM-Quality, v.o.s. – jedná se o vlastnictví této legendární značky. Na trhu tedy stále narazíte na dvoje Primky, což mnohé zákazníky může mást. Dlužno říct, že ty "pravé" Primky s českými strojky pochází z Nového Města nad Metují.
Foto: PRIM Orlík Anthropoid, cena 75 000 ,- Kč
Současné hodinky PRIM jsou pěkné a kvalitní, navíc vlastenecký pocit toho, že máte skutečně 100% český výrobek na ruce zahřeje u srdíčka, ale cena bateriových modelů s obyčejným minerálním sklíčkem od 6.000,- Kč výše a cena mechanických modelů od 32.000,- Kč výše je přece jen v konkurenci se švýcarskými rivaly vysoká. Ovšem, pokud Prim milujete, snadno překousnete i tento oříšek. A třeba Vás pak ve snu jemně pohladí drápky i lev ze státního znaku.
Hodinky jako barometr úspěchu
Na závěr by se slušelo ještě zmínit padělky nebo vznešeněji řečeno "repliky" z asijské produkce, které naleznete nejlépe pod pojmy jako "fake watch" nebo "replica watch". Podle mého osobního mínění jsou takové hodinky dobrým indikátorem kvality těch, jež jsou schopni je na ruce nosit.
Hodinky, které si vyberete, by měly totiž vždy připomínat a vystihovat i Vaši povahu – stejně jako dobře zvolený šperk dokáže podtrhnout půvabné rysy u žen, i hodinky jsou určitým "poznávacím znamením" charakteru muže.
Pokud se rozhodnete nosit padělky, patrně i Vás charakter bude vpravdě falešný.
Přeji Vám mnoho zdaru při výběru Vašich hodinek!
Lukáš Berta
Autor článku
Možná někoho napadne: "Kdo je autorem tohoto článku? Jak se vlastně k hodinkám dostal? A není to celé nějaká skrytá reklama?" Odpovědi jsou následující:
Autor v útlém věku nalezl v šuplíku rozbité hodinky značky Omega po zesnulém dědovi (viz foto níže), které v něm podnítily zvědavost – pohled na ozubená kolečka lahodí dětské fantazii a navíc se vynořila otázka, jak se děda, běžný elektrikář, k takovým luxusním hodinkám vlastně dostal? Po letech jsem zjistil, že se Omegy daly i za dob komunismu koupit, jen stály (obdobně jako dnes) rozhodně více než jeden průměrný měsíční plat.
Když jsem na studiích na vysoké škole začal poprvé vydělávat, nechal jsem hodinky opravit a nyní je párkrát do roka nosím jako vzpomínku.
Sám jsem si pro běžné každodenní nošení vybral dva modely značky Steinhart z renomovaného obchodu ChronoShop, které střídám. Steinhart Nav B-Uhr 44 Vintage Titan A-Muster + Steinhart Marine 38 jsou pro mě ideálním spojením švýcarské kvality za "rozumnou" cenu. Přiznám se, že za příběhy drahých legend se mi nechce připlácet, takže si s hodinkami píši raději příběh vlastní a zcela originální.