o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Blog

Ztratí zpětné odkazy důležitost při hodnocení stránek?

Dotaz: "Google změnil v 90. letech internetový trh na poli vyhledávačů. A to na základě vyhodnocování zpětných odkazů webových stránek, místo aby hodnotil pouze jejich obsah, jako to tehdy dělali jiní. Aktualizace jako je Panda a Penguin ukazují, že dochází k posunu hodnocení směrem k obsahové stránce webů. Ztratí zpětné odkazy svůj význam?"

Jak vysvětluje Matt Cutts ve videu níže, Google se snaží především o to, aby výsledky vyhledávání co nejlépe odpovídaly dotazu uživatele. A zpětné odkazy jsou dobrým vodítkem pro zjištění reputace dané webové stránky. Samotného uživatele však spíše než pověst webové stránky zajímá, jestli ta či ona webová stránka skutečně odpovídá jeho konkrétnímu dotazu.

Časem lze tedy očekávat, že zpětné odkazy budou hrát menší a menší roli. Google bude stále lépe vyhodnocovat přirozený jazyk a bude klást větší důraz na autorství (tedy fakt, zda je autor textu skutečnou autoritou v dané oblasti).

Google se chce v budoucnosti zaměřit i na porozumění složitějším uživatelským dotazům, které připomínají konverzaci s počítačem jako ze Star Treku. Například: „Jak vysoká je Aneta Langerová.„ A v dalším dotazu: „Kdy se narodila“.

Pokud bude Google nakonec úspěšný v dokonalém rozpoznávání přirozeného jazyka a smyslu jednotlivých uživatelských dotazů, lze předpokládat, že zpětné odkazy budou sloužit již jen k určování základní reputace webových stránek.

Video z roku 2014 / autor: Lukáš Berta

Facebook Twitter Instagram