o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Blog
Proč duplicitní obsah vadí vyhledávači Google?
Dotaz: "Jak Google zachází s duplicitním obsahem a jaké negativa z pohledu SEO může duplicitní obsah přinášet?"
Co je vlastně považováno za duplicitní obsah na webových stránkách? Příkladů je nespočet, ale obyčejný selský rozum napovídá, že duplicitní obsah je vše, co se vyskytuje na více místech internetu současně:
-
Stránka https://lukasberta.com/ a https://lukasberta.com/ (liší se pouze přítomností www) je dobrým příkladem nechtěného duplicitního obsahu, protože jejich obsah je stejný, ale lze jej najít pod dvěma samostatnými adresami.
-
Citace v diskusích, případně citace z jiných stránek vytváří rovněž duplicitní obsah (kopíruje se část textu).
-
Mobilní stránky http://t.idnes.cz/ a klasická verze http://www.idnes.cz/ jsou obsahově shodné a jednotlivé články lze považovat za duplicitní.
-
Krátká informace o autorovi v pravém sloupci vedle jeho textu, která se vyskytuje u všech jeho článků, je opět duplicitním obsahem.
-
Produkt v e-shopu, který se vyskytuje v několika kategoriích a také jako akční nabídka na titulní straně – všude se stejným obrázkem a popiskem.
Proč duplicitní obsah vyhledávači Google vadí? Podstatné je, že v určitých situacích se kopírování obsahu prostě nelze vyhnout a je přirozenou součástí stránek (příklad s e-shopem nebo informací o autorovi výše). Problém však je, že nemalé množství webů vytváří duplicitní obsah zcela záměrně a to tak, že přebírá cizí články nebo popisy produktů. Takový obsah je ze strany Googlu považován za bezcenný (nemá proti originálu žádnou přidanou hodnotu) nebo v horším případě dokonce za webový SPAM (bezcenný text generovaný z útržků jiných textů atp.).
Jak vysvětluje Matt Cutts ve videu níže, když se podíváte na veškerý obsah internetu, zjistíte, že 25 až 30% stránek obsahuje duplicitní obsah. Google se snaží tento obsah slučovat do celků, aby mohl uživatelům nabídnout pouze jednu verzi, tu nejlepší (originál, verzi s dodatečnými informacemi atd.) nebo nejvhodnější pro Vaši platformu (mobil, desktop).
Pokud Vaše stránky nedělají nic jiného, než je přebírání cizího obsahu (např. XML feed pro plnění e-shopu nebo přetištěné zprávy z ČTK) nebude je mít Google zrovna v oblibě. Marně budete v takovém případě čekat na vyšší umístění ve výsledcích vyhledávání. Google vyhledává a kladně hodnotí nový, originální a přínosný obsah webových stránek.
Video z roku 2014 / autor: Lukáš Berta