o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Blog

Jak Google vybírá název (title) pro stránku s výsledky vyhledávání (SERP)?

Dotaz: 1) "Jaká kritéria Google používá ke změně názvu (titulku / "title"), které pak ukazuje v SERP (stránka výsledků vyhledávání) v závislosti na dotazu uživatele? Má na to vliv uspořádání stránky? Nebo nadpisy (h1, h2 ..) mají větší váhu? 2) Proč výsledky vyhledávání na Google nezobrazují aktuální název (meta tag "title") webové stránky? Místo meta názvu ("title") ve výsledcích vyhledávání zobrazí H1 tag z HTML stránky?"

Jak vysvětluje Matt Cutts ve videu níže, Google se snaží především o to, aby zobrazené výsledky vyhledávání byly relevantní k dotazu uživatele. Google sleduje několik kritérií:

  1. Název („title“) musí být pokud možno krátký.
  2. Popisek („description“) by měl být výstižný a v ideálním případě i související s ostatním obsahem stránek Vašeho webu.
  3. Název i popisek musí být relevantní k dotazu, který uživatel zadal.

Takže pokud Váš název („title“) splňuje tato kritéria, je velmi pravděpodobné, že jej Google zobrazí nezměněný. Ovšem pokud Google získá dojem, že Vaše stránka může být pro uživatele relevantní, ale zároveň název Vaší stránky ne zcela odpovídá dotazu uživatele, pak může tento název upravit.

Jde v principu o to, že pokud uživatel neuvidí ve výsledcích vyhledávání názvy a popisky, které se vztahují k jeho dotazu nebo tyto názvy a popisky působí nejasně, pak na ně pravděpodobně tento uživatel neklikne. A právě v těchto případech se Google pustí do hlubší analýzy, což zahrnuje především rozbor celého obsahu Vaší stránky.  Google rovněž zhodnotí odkazy, které vedou na Vaši stránku (text, který obsahují) a v některých případech také zohledňuje zápisy v katalogu dmoz.org.

Google se snaží nabízet nejlepší název a popisek, který pomůže uživateli rozhodnout se, zda na Vaší stránce najde právě to, co hledá. Při navrhování názvu a popisku byste se měli proto snažit předvídat, jaký dotaz asi bude uživatel psát, pokud se snaží najít Vaši stránku. Název a popisek by zároveň měl být schopen poskytnout uživatelům i širší kontext, aby bylo zřejmé o čem je celý Váš web.

Video z roku 2014 / autor: Lukáš Berta

Facebook Twitter Instagram