o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt
Blog
Kdy Google považuje obsah mých stránek za originální?
Dotaz: 1) "Google prochází stránky A každou hodinu a stránky B pouze jednou za celý den. Stránky B zveřejní článek, stránky A jej okopírují a uvedou dřívější datum zveřejnění. Na stránky A se dostane Googlebot (robot na procházení webu / "prohledávač") jako první. Který obsah bude Google považovat za originální, tedy i lépe hodnocený? Pokud je to obsah stránky A, jak se pak stánky B mohou domoci spravedlnosti?"
Jak vysvětluje Matt Cutts ve videu níže, Google navštěvuje jednotlivé stránky postupně a opakovaně tak, aby zbytečně nezatěžoval servery, na nichž jsou tyto stránky provozovány. Výše uvedená situace, kdy někdo zkopíruje cizí obsah, vydává ho za originální a Google tento obsah najde jako první, proto může skutečně nastat. Jak se bránit?
V prvé řadě již dnes existuje Google Authorship, díky kterému se můžete k autorství Vašeho obsahu přihlásit. Váš zápis bude s fotografií navíc vypadat lépe než ostatní. (Google Authorship není ve videu zmíněn, protože byl v roce 2011 teprve v přípravě).
Matt Cutts doporučuje pro ochranu autorství tato opatření:
- Sdílet Vaši nově zveřejněnou stránku/článek na sociálních sítích. Je totiž pravděpodobné, že tento odkaz Google zachytí a dostane se rychleji k ní rychleji. Navíc Vaši stránku možná budou sdílet i ostatní, což vytvoří opět linky, které Google může zaznamenat.
- Pokud skutečně zjistíte, že někdo bez Vašeho svolení zkopíroval a zveřejnil Váš text, můžete využít DMCA (Digital Millennium Copyright Act), resp můžete požádat o odebrání tohoto obsahu z Googlu.
- Když zjistíte, že stránka, kde se objevil Váš okopírovaný text, je generovaná roboticky (sbírá obdobně další texty na internetu a nemá ve skutečnosti žádný vlastní obsah), můžete tuto stránku nahlásit jako webový SPAM. Nahlášení SPAMu můžete provést anonymně nebo jako webmaster.
Video z roku 2011 / autor: Lukáš Berta