o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Blog

Je důležité mít klíčová slova v názvu domény?

Dotaz: "Jak byste vysvětlil sílu domény s klíčovými slovy někomu, kdo se rozhoduje, jakou doménu zvolit."

Jak vysvětluje Matt Cutts ve videu níže, při výběru nové domény existují dvě základní strategie:

  1. První je zaměřit se na značku a zvolit tedy název, který sám o sobě nemusí s obsahem vůbec souviset, ale dobře se pamatuje (například Twitter, Facebook, Google, Yahoo, Zynga atd.) a uživatelé si jej v případě potřeby snadno vybaví.
  2. Druhá možnost je skutečně jít po klíčových slovech a snažit se název domény poskládat z nich (NejlevnejsiPneu.cz, ZdraveHubnuti.cz atd.). Klíčové slovo v názvu domény má skutečně určitou váhu, nicméně tato váha je alespoň u Google nižší, než tomu bylo v minulosti. Problém navíc je, pokud existuje větší množství podobných domén se stejnými klíčovými slovy (SvetAndroida.cz, AndroidForum.cz, AndroidMarket.cz atd.), uživatel snadno ztratí přehled, kterou doménu vlastně navštívil.

Důležité je, že úspěch Vašeho webu dnes rozhodně nezávisí na zvolené doméně. Pro zajímavost si přečtěte článek o poangličtěné verzi českého slova „hodinky“, kterou použil Američan Benjamin Clymer pro svůj web anglicky psaný web hodinkee.com. Jeho web má údajně návštěvnost 20 tisíc uživatelů za den a patří mezi několik nejnavštěvovanějších webů o hodinkách vůbec.

Pokud pomýšlíte na skutečně unikátní stránky a chcete, aby si Vás lidé snadno pamatovali, pak můžete klíčová slova v názvu domény s klidným svědomím vynechat.

Video z roku 2011 / autor: Lukáš Berta

Facebook Twitter Instagram