o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2018/14

Investiční whisky

Jak investovat  do skotské whisky?

Jak investovat do skotské whisky?

Investiční whisky, jak již název napovídá, je především investičním nástrojem, který Vám má zaručit budoucí zisk. Ovšem, tak jako s uměním, zemědělskou půdou nebo čímkoli dalším, smysl má pustit se do takového investování jen pokud máte k dané oblasti vztah (umění se Vám líbí, rádi pěstujete obilí, pijete whiskey atd.)

V dalším textu navazuji na myšlenky, které jsem rozvinul ohledně whisky v článku "Bubliny a finanční rizika", oddíl "Whisky a investiční bublina". Existuje celá řada whisky, která se vyrábí po celém světě, ale já se zaměřuji pouze na jedno druhovou (single malt) whisky ze Skotska.

Koupit levně a draze prodat

Spousta lidí si pod názvem "investiční whisky" představí "drahou whisky". Ovšem to je chyba. Pravda je, že i drahá whisky musela být nejprve levnou, než se drahou stala. Stejně jako Vincent van Gogh byl nejprve neznámým "levným" malířem, který neprodal žádný obraz a jehož sláva přišla až po smrti. Investiční whisky je tedy levná whisky, která se drahou teprve stane! Na což se jaksi často zapomíná. Podívejme se na ilustrativní příklady odjinud.

1. Balónkový pes od Jeffa Koonse

Ten, kdo koupil v roce 2013 v aukci Christies oranžového balónkového psa od Jeffa Koonse za 58.405.000 dolarů, tedy  1.271.068.015,- Kč (slovy: jedna miliarda dvě stě sedmdesát jedna milionů a nějaké drobné korun českých), musí najít v budoucnu ještě většího blázna, který za 3 x 3,6 x 1 metrů rozměrného psíka z leštěného železa zaplatí pár dolarů navíc. Tedy za předpokladu, že nynější majitel nákup zamýšlel skutečně jako investici a nikoli třeba jako obří položku pro snížení daňového základu atp.

Problém nákupů drahých děl slavných umělců je jednoduše  v tom, že cena již odráží i budoucí potenciál zhodnocení, takže v "ideálním" případě již vlastně žádné zhodnocení nenabízí. Vsadit na drahé plátno od Kupky totiž dokáže na aukci každý, zatímco vybrat malíře, který má budoucnost ale ještě studuje na fakultě (a obraz Vám tedy prodá za měsíční útratu na víno, chleba a bydlení na kolejích), to není jednoduché. A s whisky je to úplně stejné – drahou láhev pozná už podle cenovky naprosto každý, jenže ta vůbec není zárukou dalšího budoucího zhodnocení.

2. Akcie SONY v 90. letech

Podobné je tomu s akciemi. Kdo koupil drahé akcie SONY v 90. letech za 120 dolarů/ks, ten nemá dodnes své peníze zpět a naopak prodělal asi polovinu. Cena akcií SONY se po pádu "zotavila" zhruba na 60 dolarů/ks (v mezičase bylo možné pořídit akcie dokonce SONY i za 10 dolarů/ks). Inu, kupovat draho, neznamená ještě kupovat jistotu dalšího zisku. Přičemž není pochyb o tom, že SONY je jistě úspěšnou firmou, jejíž výrobky si i mnohý čtenář s radostí pořídí, což však není synonymem pro růst akcií (asi podobně jako chutná whisky není zárukou růstu její ceny).

Akcie SONY v 90. letech

3. Modrý mauricius

Podobná logika platí i v oblasti známek. Pokud neznáte zákulisí nejznámější sběratelské známky "Modrý mauricius", podívejte se na krátké video, které osvětlí jeho příběh. Princip je opět stejný. Známka, která byla docela obyčejná a levná, se stala vzácnou v podstatě právě proto, že ji sběratelé přehlíželi a tudíž zbylo jen málo exemplářů. Nešlo tedy o nějakou luxusní a omezenou "investiční" kolekci v době svého vydání, ale o běžnou užitkovou známku, která svoji exkluzivitu získala až časem.

Lze tento princip sledovat i u whisky? Myslím, že určitě. Především v tom, že spousta drahých lahví, které jsou za investiční vydávány v malých sériích, nakonec nezíská takové zhodnocení, jako mnohé levné avšak zajímavé lahve, které budou mít jednoduše to štěstí, že většinu jejich sourozenců lidé prostě vypijí.

Whisky #CZ

Jako pěkná počáteční ilustrace, může sloužit pohled na srovnání cen vybraných skotských single malt whisky v českých obchodech (srovnávač heureka), kde je vidět nárůst ceny během let. Lahve za 1 až 10 tisíc Kč (10 až 25 let zrání v sudu) však rozhodně nejsou považovány za investiční. Kategorie investičních whisky obvykle zahrnuje POČÁTEČNÍ cenu v desítkách tisíc korun (více jak 30 let zrání v sudu).

Srovnání cen vybraných skotských single malt whisky v českých obchodech

Whisky #WORLD

Mnohem důležitější je však pohled na světové sběratelské burzy. Dobrým vodítkem může být portál whiskybase.com, kde vidíte, že vybrané lahve whisky, které patří do základního portfolia výrobců, získávají na ceně skutečně hodně jen tím, že jsou po lahvování archivovány, tedy bez dalšího zrání v sudu. Jinak řečeno, desetiletá whisky z roku 1990 (se starší etiketou) může mít násobně vyšší cenu než stejně vyzrálá whisky ze současnosti od totožného výrobce.

Několik příkladů

Dalmore Vintage 10

Lagavulin Distillers Edition 16

Talisker Distillers Edition 10

Laphroaig 10

Bowmore 12

Springbank 15

Ardbeg Ten

Ne každá cena láhve ale míří strmě vzhůru

Na rozdíl od skotských jedno druhových (single malt) whisky se investičnímu zúročení již tolik netěší klasické směsové (blended) whisky, i když i zde lze nárůst ceny najít, často ale ne tak strmý.

Pro představu, směsové (blended) whisky představují asi 90% produkce skotské whisky a jedno druhové (single malt) často dokonce méně jak 10%, poměr se samozřejmě v jednotlivých letech mění.

Ballantine's 30

 Chivas Regal 12

 Grant's 12

Jakou investiční whisky se snaží prodat obchodníci?

Jak jsem před lety napsal v mém vůbec prvním příspěvku tohoto blogu („Jsou zájmy obchodníků a zákazníků shodné?“): "Zájmy firem nejsou v souladu se zájmy zákazníků. Blaho firem spočívá v tom, mít co nejlehčí život – vydělat co nejvíce peněz (mít nejvyšší marži) a nebojovat s konkurencí (např. mít ideálně monopolní postavení nebo kartelovou dohodu o společných vyšších cenách). Zájem zákazníků je přesně opačný – získat zboží a služby za co nejnižší cenu (bez marže či s nákup přímo v továrně s vynecháním obchodníka)."

Jedná se samozřejmě o zjednodušený popis. Realita je obvykle taková, že zákazníci a výrobci nacházejí kompromis mezi svými zájmy, tak aby výrobci mohli dlouhodobě vyrábět a zákazníci zase nakupovat. V oblasti investiční whisky, kdy kvalitu nákupu obvykle posoudíte až za desítky let, či ještě lépe, posoudí jej v důchodu až Vaše děti, však vzniká značný problém v hodnocení prodejce, protože chybí objektivní měřítko. Proto jsem upřímně trochu skeptický v tom, zda láhve nabízené za desítky či stovky tisíc (1 ks) přinesou zákazníkům slibovaný zisk.

V souladu s mým očekáváním není problém najít příklady zlevňování investičních lahví po jejich uvedení na trh.

Srovnání cen vybraných skotských single malt whisky v českých obchodech

Virtuální lahev

Stejně jako je třeba možné koupit ETF fond investující do zlata, s jehož pomocí můžete vydělat, pokud cena roste, existují i možnosti, jak vydělat na ceně whisky, i když ji fyzicky vůbec nevlastníte. Osobně však společnosti, které sudy a lahve nakupují a prodávají za Vás, považuji za ryze spekulativní. Proč? V případě těžkých časů, kdy cena zlata vzroste násobně, můžete s překvapením zjistit, že "zlatý" fond přestal být obchodovatelný, a stejně tak i společnost, která se starala o Vaši kolekci whisky, nakonec zítra nenajdete na adrese, kde sídlila posledních dvacet let.

Investujte srdcem

S ohledem na to, že jakákoli investice nemusí být povedená, měli byste rozhodně dát své peníze tam, kde cítíte, že je to správné (například fond firem zaměřených na recyklaci a zpracování odpadu atd.), protože v případě, že nevyděláte, je dobré žít s pocitem, že jste podpořili "správnou věc" nebo že Vám alespoň něco užitečného zůstalo (dobré láhve whisky schované desítky let ve sklepě lze vždy vypít).

V tomto ohledu považuji za rozumné všechny whisky, které si případně koupíte jako investiční, také ochutnat (stačí levnější kratší doba zrání), prohlédnout si stránky výrobce, přírodu kolem palírny pomocí Google map a v ideálním případě si udělat výlet do Skotska, abyste místo, odkud Vaše whisky pochází, znali osobně.

Na závěr ještě připojuji pár odkazů na vybrané palírny whisky včetně prohlídky jejich okolí.

Ať Vám investování chutná!

Bunnahabhain Distillery

Aberfeldy

Ardberg

Bunnahabhain

Caol Ila

Dalmore

Glencadam

Glendronach

Glenemorangie

Glenfarclas

Glengoyne

Glenrothes

Lagavulin

Laphroaig

Macallan

Royal Brackla

Springbank

Talisker              

Užitečné odkazy

Upozornění

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku jeho autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenese autor zodpovědnost.

Facebook Twitter Instagram