o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Kaleidoskop 2018/11

Nezamýšlené důsledky – chyba nebo užitečná vychytávka?

Bug  / Feature

Bug / Feature

Je úžasné pozorovat, kolik lidských činností má ve výsledku jakési "vedlejší účinky", kterým se častěji říká nezamýšlené důsledky. Poprvé jsem na tento zvláštní dualismus narazil mezi programátory, kde je dobrým zvykem snažit se přesvědčit uživatele, že nějaká chyba v programu je vlastně docela užitečná "vychytávka", tedy užitečná funkce (Bug - chyba / Feature - vychytávka).

Tečka před názvem souboru

Pokud před název souboru dáte tečku, například "dokument.doc" změníte na ".dokument.doc", stane se z něj skrytý soubor. Jedná se o typickou chybu, která se kdysi objevila na systémech Unix/Linux, avšak nakonec uživatelé zjistili, že tuto chybu lze prakticky využít a programátoři ji nechali i v dalších verzích systému. Dnes tak pomocí tečky před názvem můžete skrýt jakýkoli soubor i na systému Windows. Nezamýšlený důsledek, resp. chyba, se tak stala užitečnou "vychytávkou".

Elektrické stahování oken

Většina lidí by patrně přikývla na tvrzení, že elektrické stahování oken v autě je důkazem pokroku a bezpochyby se jedná o užitečnou funkci. Budete se však divit, ale naše děti (6 a 9 let) často hořekují, že stará okna na kliku, která se ve Felicii stahovala ručně, byla o mnoho lepší. Proč? Protože jim je maminka nemohla na dálku zablokovat, aby si s nimi nehrály. Nemluvě o tom, že když s autem, které má elektrické stahovaní oken, najedete do hluboké vody, elektrické stahování přestane fungovat a Vy se nejspíše utopíte (se starou kličkou lze okno otevřít i pod vodou). Takže "Bug" nebo "Feature", co myslíte?

Bezhotovostní platební systémy

Bezhotovostní platební systémy (online platby, platby kartou atd.) jsou jistě velmi vítaným zjednodušením možnosti uhradit příslušnou cenu za zboží a služby, aniž bychom s sebou museli mít fyzické peníze. Někteří ekonomové dokonce vyzývají ke kompletnímu přechodu na bezhotovostní platební systém s tím, že by se fyzické peníze zrušily úplně, protože kdo nemá co skrývat (nezdaněné obchody, úplatky a zločin), přece hotovost nepotřebuje.

Jenže nezamýšleným důsledkem tohoto řešení je také naprostá ztráta kontroly nad penězi ze strany jejich majitele. Co tím myslím? Pokud se začnete obávat o své úspory z důvodu špatné politické nebo ekonomické situace ve světě, pustíte se do výběru hotovosti z banky a dojde na takzvaný "bank run". Jenže tam, kde fyzické peníze již neexistují, není co vybrat! Nezabráníte tomu, aby Vám den ze dne polovina úspor z účtu zmizela (zvláštní solidární daň v období nouze, výjimečného stavu, války nebo tragické pandemie, nutnost podílet se na úhradě státního dluhu pro bohatší část populace atp.) Myslíte, že je to nezamýšlený důsledek nebo naopak užitečná funkce pro politiky a bankéře? Inu, kdo ví.

Genetika

Úžasným a zároveň hrozným příkladem z oblasti "Bug / Feature" je srpkovitá anémie. Jedná se o genetickou poruchu, která se projevuje změnou tvaru červených krvinek. Při tomto onemocnění špatně tvarované červené krvinky omezují průtok krve, což poškozuje orgány, a tyto srpkovité červené krvinky rovněž neplní správně funkci přenašeče kyslíku.

Abyste srpkovitou anémií onemocněli, musíte po rodičích zdědit dva "špatné" geny. Pokud zdědíte pouze jeden "špatný" gen, jste jen latentním přenašečem, tzn. můžete tento gen předat i Vašim dětem, avšak sami chorobou netrpíte – máte však také jednu zvláštní schopnost: Jste imunní proti malárii! Ano, změna Vaší DNA způsobí, že parazit malárie nerozpozná červené krvinky a nemůže je tedy napadat. Obzvláště v Africe je proto možné považovat toto genetické onemocnění také za určitou výhodu, která mnoha lidem pomáhá přežít (jeden gen), byť jejich příbuzným (dva geny) třeba život výrazně zkracuje.

Pokora především

Co z toho všeho plyne? Na nezamýšlené důsledky narážím na každém kroku. Nikdo z lidí totiž není tak moudrý, aby v našem složitém světě dokázal do poslední souvislosti promyslet, co jeho jednání přinese. Ti, kdo v dobré víře chtějí manipulovat geny nebo dělat svět jinak lepším, mohou totiž nakonec nevědomky napáchat více škody než užitku (vymýcení srpkovité anémie by s sebou přineslo jistě i ztrátu přirozené imunity proti malárii právě tam, kde je to nejvíce zapotřebí, a kdo ví, jaké nezamýšlené důsledky budou mít stále dokonalejší a složitější automobily nebo finanční inovace nebo umělá inteligence).

Je proto dobré mít dostatečnou pokoru před vlastní nevědomostí a také pamatovat na to, že co je v jedné situaci výhodou (pohodlnější stahování oken v autě), může být jindy značný problém (nemožnost okno pod vodou otevřít).

Facebook Twitter Instagram