o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Blog

Jak se malé stránky stanou populární a navštěvované?

Dotaz: "Jak mohou menší stránky s vynikajícím obsahem překonat v hodnocení ty s velkou návštěvností? Je to začarovaný kruh: Regionální nebo nadnárodní značky s kamennými prodejnami mají vyšší návštěvnost, což vede k jejich lepšímu hodnocení (umisťování ve výsledcích vyhledávání), což vede k vyšší návštěvnosti, která zase vede k lepšímu hodnocení atd."

Matt Cutts (ve videu níže) s tímto předpokladem nesouhlasí a vysvětluje, že malé stránky jsou často schopny reagovat efektivněji, tedy zkoušet nové nápady a tvořit zajímavý obsah, než stránky velkých korporací, které jsou někdy poměrně těžkopádné. A v tomto případě se pak mohou i malé stránky zobrazovat ve výsledcích vyhledávání výše.

Z malých stránek s vynikajícím obsahem se mnohdy časem stanou stránky velké. Jinak řečeno všechny velké stránky začínaly přece kdysi jako malé. Příkladem budiž Facebook, MySpyce nebo Instagram. Důležitý je jedinečný zážitek pro uživatele a vysoká přidaná hodnota, která může být například ve formě kvalitních informací. Stránky, které budou zveřejňovat důkladnější analýzy než konkurence, se budou určitě časem objevovat výše ve výsledcích vyhledávání na Google než ty průměrné.

Musíte vzít ale v potaz, že pokud jste například jedním z dvou set odborníků v určité oblasti, kteří  publikují na webu také, bude pro Vás zpočátku těžké získat patřičné hodnocení na Google a umisťovat se na předních místech vyhledávání. Pokud chcete být úspěšní, je potřeba se soustředit na jednu konkrétní oblast Vaší odbornosti. Teprve pokud ji dostatečně pokryjete a vybudujete si patřičné renomé (hodnocení), je vhodné rozšiřovat okruh témat dále. Pak jednou možná zjistíte, že Vaše malá stránka už není malá.

Můj komentář:
Tvrzení Matta Cuttse je třeba chápat především jako motivační. Skutečně všichni velcí hráči začínali kdysi na bodu 0 a ve svobodném světě mají i dnes všichni teoreticky možnost vypracovat se na špičku. Problém však je, že ony „těžkopádné“ velké korporace mají často dost prostředků na to, aby zaplatili vlastní nebo externí kreativní tým. Vaše malé stránky pak musí být skutečně extrémně originální nebo přinášet jedinečné informace a produkty, aby předčily návštěvnost stránek velkých hráčů na trhu. Pokud nebudete výrazně lepší než Vaše bohatší byť třeba průměrná konkurence, máte jen malou šanci umisťovat se lépe. Jednoduše proto, že pokud weby, které se umisťují před Vámi, uspokojí potřeby návštěvníků, získají pak potřebné „To se mi líbí“ nebo zpětné linky právě tyto stránky a ne Vaše.

Druhá věc je pak čas, který potřebujete k rozjezdu Vašeho webu. Pokud máte dostatek kapitálu a můžete zaplatit reklamu na Facebook, AdWords nebo Sklik, může být vzestup Vaší návštěvnosti raketový. A pokud jsou Vaše informace, služby nebo produkty skutečně jedinečné a lidé je budou chtít, pak se Vám náklady na placenou reklamu začnou brzy vracet zpět, případně ji nebudete dále potřebovat. Špatným stránkám a produktům nepomůže samozřejmě ani svěcená voda, natož reklama. Nicméně pokud tento kapitál do začátku nemáte, pak musíte počítat s mravenčí prací a lety čekání, než se případně dopracujete na vrchol.

Video z roku 2014 / autor: Lukáš Berta

Facebook Twitter Instagram